Suomen kartalla värit vaihtuvat, kun vaalipiirejä tarkastellaan suosituimman puolueen ja suosituimman ehdokkaan perusteella. Eteläisessä Suomessa sininen vaihtuu vaaleanpunaiseen.
Esimerkiksi Helsingin vaalipiirin ylivoimaisesti suosituin puolue oli Kokoomus, mutta ylivoimaisesti eniten ääniä saanut ehdokas oli Vasemmistoliiton Li Andersson.
Anderson oli suosituin ehdokas peräti kahdeksassa vaalipiirissä. Hänen perässään eniten vaalipiirejä voittanut ehdokas oli Keskustan Katri Kulmuni kahdella vaalipiirillä.
Lue myös: Päätoimittajan kommentti: Li Anderssonin vaalitulos löi ällikällä – onko sensaatiomaisella voitolla synkkä kääntöpuoli?
Ahvenanmaan maakunnan vaalipiirin ylivoimainen ääniharava oli RKP:n Anton Nilson. Hänen 9 196 äänestään peräti 8 091 tuli Ahvenanmaalta.
Tämä äänisaalis ei kuitenkaan riittänyt EU-parlamenttiin asti, RKP:lta ainoana ehdokkaana läpi meni Anna-Maja Henriksson, joka oli Vaasan vaalipiirin ääniharava.