Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Palaneen paperin haju havahdutti opiskelija-Jonin, 26, sammutustöihin – älypuhelin oli sytyttänyt opettajanhuoneen liekkeihin

0:40Hurja päätös lukuvuodelle – kännykkä sytytti tulipalon koulussa
Julkaistu 30.05.2018 17:21

MTV UUTISET – TOMMI KOLEHMAINEN

Lappeenrantalaisen opiskelijan viimeinen koulupäivä sai käänteen, jossa neuvokas toiminta käänsi lopputuloksen parhain päin.

Latauksessa ollut älypuhelin sytytti eilen tiistaina tulipalon lappeenrantalaisessa ammattiopistossa.

Koulussa opiskellut 26-vuotias Joni Penna vietti luokkahuoneessa viimeistä koulupäiväänsä luokkatovereidensa kanssa elokuvaa katsellen.

Hän kertoo havahtuneensa palaneen paperin hajuun, joka tuli viereisestä huoneesta. Elokuva pistettiin oitis paussille.

– Käytiin ulkopuolelta katsomassa, ja opettajanhuoneessa näkyi pienet lieskat, hän kertoo.

Opiskelijat hakivat ripeästi opistotoimistosta yleisavaimen ja kaksi palosammutinta. Opettajan ja kaverinsa kanssa Penna hoiti liekehtivän puhelimen ensisammutuksen.

– Se oli latauksessa ollut opettajan puhelin. Poliisit veivät sen pois, mutta näin, että sen akku oli aivan pullistunut. Se oli sytyttänyt paperit ja kaikki palamaan opettajanhuoneessa.

Opiskelijoiden rahat paloivat taivaan tuuliin

Ikävämpi asia tulipalossa oli, että huoneessa säilytettiin opiskelijoiden koululle maksamaa rahallista panttia, jota vastaan sai lainata koulun työkaluja.

– Siellä oli 1500 euroa, jotka paloivat taivaan tuuliin. Koulu onneksi maksoi rahat heti meidän tileille, Penna kertoo.

Tuli tärveli opettajanhuoneen seinää, jonka palokunta joutui purkamaan. Myös huoneessa ollut korkea hylly paloi poroksi.

Kukaan ei loukkaantunut tulipalossa, ja koulussa opiskeleva Penna kuvaileekin heidän olleen paikalla oikeaan aikaan. Päivystävän palomestarin mukaan muutama henkilö hengitti savua, mutta kukaan ei tarvinnut hoitoa.

Unohtumaton päätös lukuvuodelle

Viimeisestä koulupäivästä tuli loppujen lopuksi ikimuistoisempi, kuin opiskelijat osasivat odottaa.

– Ei tätä varmaan unohda, Penna tiivistää.

Tapauksesta kertoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

Joni Penna palanut opettajanhuone 2Tältä opettajanhuone näytti tulipalon jäljiltä.

Lisää aiheesta:

Kodinkone syttyi tuleen Vantaalla, isän ansiokas toiminta pelasti tilanteen – palomestarilta painokas muistutusNämä nuoret pelastivat palavan kerrostalon asukkaat – Samu ryntäsi taloon vailla pelkoa ja auttoi unessa olleet asukkaat turvaan"Huomasin, että nyt on Harri liekeissä" – lahtelaismiehen puhelin syttyi tuleen ja teki valtavan reiän huppariinPäivi oli koristellut kotiaan joulun juhlia varten – sitten tuli puhelu, joka muutti kaiken: "Vain vaatteet jäivät päälle"Karjalainen: 11-vuotias Jonni sammutti uhkaavan tulipalon kastelukannulla – ”Nytkö ne klovnit tulivat tänne?”Talo ja omaisuus paloivat: Perhe järkyttyi – "Leijulauta voi olla verkkovirtapommi!"
Kotimaa
Joni Penna

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:24
    Poliisi

    Poliisi pyytää havaintoja Pieksämäen tulipalosta

  • 13:50
    Salo

    Iäkäs mies löytyi kuolleena joesta Salossa

  • 10:32
    Verkkokauppa

    Keskuskauppakamari: Kiinasta tuleva pakettiralli vääristää kilpailua

  • 10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 09:43
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi pyöräilijään suojatiellä Porissa