"Pakotteet voivat vaarantaa Itä-Ukrainan tulitauon"
Tutkija Hanna Smith Aleksanteri-instituutista arvioi, että Venäjä vastaa uusiin pakotteisiin ainakin vastapakotteilla.
Venäjän yli tehtävien lentojen kieltäminen vastapakotteena ei ole poissuljettu mahdollisuus, sillä Venäjä on uhannut ylilentokiellolla useita kertoja.
- Kriisin aikana on ollut nähtävissä, että venäläiset ovat usein myös tehneet, mitä ovat aiemmin sanoneet tekevänsä.
Pahimmillaan EU:n uudet Venäjä-pakotteet voivat johtaa Itä-Ukrainan tulitauon vaarantumiseen, Smith arvioi.
Kanerva: Päätös oli yllättävä
EU:n päätös lisätä Venäjän vastaisia pakotteita oli yllättävä, sanoo Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen puheenjohtaja Ilkka Kanerva.
Kanervan mukaan Etyjin raporteista käy ilmi, että kokonaistilanne Itä-Ukrainassa on rauhoittunut merkittävästi, vaikka perjantaina julistettua tulitaukoa on rikottu muutamia kertoja.
Pakotteiden vaikutusta Itä-Ukrainan tulitauolle ei vielä ole Kanervan mukaan mahdollista arvioida.
Talouden epävarmuus lisääntyy
EU:n ja Venäjän toisilleen asettamat pakotteet näkyvät erityisesti talouden epävarmuuden lisääntymisenä, sanoo Suomen Pankin tutkimuspäällikkö Iikka Korhonen.
Tämä vähentää erityisesti investointien määrää ja laskee talouskasvua, hän sanoo.
EU:n komissio kertoi tänään, että EU aikoo vahvistaa uusien Venäjä-pakotteiden käyttöönoton. Venäjä puolestaan on uhannut vastapakotteilla. Se on väläyttänyt muun muassa mahdollisuutta rajoittaa lentämistä Venäjän yli.
Korhosen mukaan ei ole mielekästä spekuloida sillä, mitä pakotteet ja mahdolliset vastapakotteet sisältävät, ennen kuin asiasta on virallista tietoa.
- Jos ennakkotiedot pitävät paikkansa ja EU:n pakotteet ovat jo olemassa olevien pakotteiden melko maltillista laajentamista erityisesti rahoituspuolella, kokonaisvaikutus Suomelle ei ole erityisen suuri.
Sen sijaan taloudellisen epävarmuuden lisääntyminen Euroopassa ja Venäjällä voi vaikuttaa Suomeen kielteisesti, Korhonen sanoo. Sen vaikutukset säilyvät vielä pakotteiden purkamisen jälkeenkin, hän arvioi.
Uusimmat
-
Kolme tiukkaa tilannetta, jotka yritys voi selvittää limiittilainan avulla Mainos
-
09:01
SM-liigan historiaa takonut Petri Kontiola löysi selvät syyt pistepörssivoittonsa takaa
-
09:00
Kirja-arvio: Huuhkajan siivillä läpi koronaepidemian
-
08:52
Kuningatar Elisabet palasi töihin vain neljä päivää prinssi Philipin kuoleman jälkeen
-
08:47
Aloite ilmastohaitallisista mainoksista kuumentaa tunteita: "Aikooko Helsinki taistella ilmastonmuutosta vastaan kieltämällä HK:n sinisen mainonnan?"
-
08:47
Neymarin käytös puhutti voiton hetkellä – ”En tehnyt sitä ärsyttääkseni häntä”
-
08:38
Kimi Räikkönen saa seuraa lytätystä F1-tulokkaasta – varikolla sekoitetaan pakkaa ensi kertaa koronan aikana
-
08:37
Tarvitseeko rusakonpoikasta "pelastaa"? Auttamishalu voi aiheuttaa ongelmia eläimille: "Yksinäiset poikaset saattavat ihmisen silmään näyttää eksyneiltä"
-
08:34
Korona-aika pienensi hoivakodin asukkaiden piirejä entisestään: "Vaikeuttanut oikeutta perhe-elämään"
-
08:34
Metsäteollisuusyhtiö Kotkamillsin tehtaan tulipalo on saatu sammutettua – vahingot mittavia
-
08:12
Bayern-luotsi katkerana jatkopaikan jäätyä haaveeksi: "Olimme parempi joukkue"
-
08:07
Marin ajoi liikkumisrajoituksia sanoen THL:n pitävän niitä välttämättöminä – THL:n Salminen kertoi kuitenkin muiden vaihtoehtojen riittävän
-
07:55
Mikael Gabrielin puoliso esittelee kolmen kuukauden ikäistä tytärtään herkässä otoksessa: "Niin kaunista"
-
07:30
Karri Kivi herkuttelee klassisella asetelmalla SM-liigan pudotuspeleissä: "Voi konnailla mitä tahansa"
-
07:13
NYT: Venäjällä dramaattisesti enemmän koronaan kuolleita kuin raportoitu – "On vaikea löytää kehittynyttä maata, jossa tilanne olisi huonompi"
-
07:12
Vuonna 2013 ystävystyneet Cassandra ja Julia vitsailivat olevansa "kuin siskoja" – lopulta uskomaton totuus selvisi
-
07:10
Twitterissä leviää kuva kolmekymppisestä prinssi Philipistä – kumoaako tämä otos pitkään prinssi Harryn yllä leijuneet spekulaatiot?
-
07:03
Ismo Lehkonen ällistyi hypetetyn NHL-hyökkääjän siirrosta: "Vetelä ja laiska, odottanut vain, että jotain kivaa tapahtuisi"
-
06:57
NHL:n yön suomalaiset: Aleksander Barkov osui jälleen Dallasin verkkoon – suomalaispuolustajan näyttävä syöttö vapautti sentterin maalintekoon
-
06:44
Taleban ei suostu keskusteluihin Afganistanin tulevaisuudesta ennen kuin vieraat joukot on vedetty maasta – Yhdysvaltojen lähtö venymässä
-
Lataa lisää