Paikallisen sopimisen työryhmän työ karahti kiville – ministereiltä odotetaan linjauksia jatkosta tänään
Paikallista sopimista pohtinut kolmikantainen työryhmä ei STT:n tietojen mukaan ole päässyt sopuun.
Työryhmän takaraja on keskiviikkona, mutta sillä ei ole antaa yhteistä esitystä. Neuvottelut ovat ajautuneet tiettävästi pahasti karille, ja toistaiseksi on epäselvää, miten tästä edetään.
Juttu jatkuu videon jälkeen.

Ministeriryhmä päättää keskiviikkona iltapäivällä, pyytääkö se työryhmää vielä jatkamaan yritystä, vai ottaako hallitus asian omiin käsiinsä.
Hallitus olisi tarvinnut työmarkkinajärjestöiltä linjauksia viimeistään huhtikuun puoliväliriiheen.
Yhteinen tavoite on ollut, että paikallisen sopimisen mahdollisuuksia voitaisiin lisätä myös yleissitovia työehtosopimuksia noudattavissa järjestäytymättömissä yrityksissä. Suurin hankaus työryhmän työssä olikin, millä pelisäännöillä mahdollisuuksia laajennettaisiin.
Työnantajapuoli on halunnut pelisäännöt tiukasti lakiin, kun taas työntekijäpuolella kannatetaan jatkossakin työehtosopimusten kautta etenemistä.
Hallitusohjelmaan on kirjattu, että paikallista sopimista edistetään työ- ja virkaehtosopimusjärjestelmän kautta.
Kiky-kompromissia muistuttava malli
Työryhmän pöydällä oli STT:n tietojen mukaan viime vaiheessa kaksivaiheinen esitys, joka kaatui tiettävästi pääasiassa Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) vastustukseen. Työntekijäpuoli olisi STT:n tietojen mukaan nähnyt esityksessä vielä mahdollisuuksia jatkoneuvottelulle.
Mallin ajatus oli, että ensimmäisessä vaiheessa keskusjärjestöt suosittelisivat omia jäsenliittojaan tekemään muutoksia työehtosopimuksiin seuraavalla laajalla tes-kierroksella. Keskeisin niistä olisi ollut suositus, jonka mukaan alle 10 hengen yrityksissä sopijaosapuolena olisi voinut toimia koko henkilöstö yhdessä.
Jos tes-muutokset olisi viety suositusten mukaan läpi, toisessa vaiheessa olisi uusittujen työehtosopimusten kautta avattu samanlainen mahdollisuus myös järjestäytymättömien työnantajien yleissitovalle kentälle tekemällä tarvittavat lainsäädäntömuutokset.
Ehdotettu ratkaisu olisi näin mennyt pidemmälle kuin Juha Sipilän (kesk.) kaudella Suomen Yrittäjien tyrmäämä niin sanottu kiky-kompromissi.
STT:n tietojen mukaan EK on kuitenkin kieltäytynyt nykymandaattinsa perusteella käymästä keskustelua jäsenliittojensa kanssa ja antamasta niille suositusta. Mallissa oli tiettävästi myös EK:lle hankalia asioita, kuten että työehtosopimuksissa olisi sovittu henkilöstön tulkintaetuoikeudesta ristiriitatilanteessa.
Uusimmat
-
12:49
Koronan kotitesti ei korvaa terveydenhuollossa tehtyä koronatestiä, THL linjaa
-
12:40
Sampo ja Minttu Kaulanen juhlivat hääpäiväänsä – julkaisivat nostalgisia kuvia: "Vannottiin tavatessamme, ettei koskaan muuteta yhteen"
-
12:23
THL-Salmisen ulostulosta ihmetystä – Paavo Arhinmäki: Sanna Marinille yritetään pelata Pekka-pelikorttia jälkikäteen
-
12:17
Iltalehti: Suomi tarjoutui isännöimään Bidenin ja Putinin mahdollista tapaamista – Venäjä harkitsee huippukokousta
-
11:59
Turussa tietomurto opetuksen verkkopalveluihin – tunnustietoja saattanut vuotaa
-
11:57
Virkapukuinen poliisi oli astumassa yhdelle Helsingin vaarallisimmista suojateistä suorassa lähetyksessä – mitä teki Kia-kuski?
-
11:39
Suomessa 400 uutta koronatartuntaa
-
11:30
Pete Poskiparta kertoo MTV:lle, millainen helvetti koronakriisi on ollut hänelle ja kulttuurialan tekijöille – "Yhtäkkiä minusta tulikin turhimmista turhin"
-
11:11
Pieksämäellä kaivokseen jäänyt sukeltaja on löydetty kuolleena
-
11:05
Kokoomus haluaa 300 000 lisätyöllistä kymmenessä vuodessa
-
11:05
Tässä ovat SM-liigan runkosarjan parhaat – raumalaiset putsasivat pöytää
-
10:41
Metsäteollisuusyhtiö Kotkamillsin tehtaan tulipalo on saatu sammutettua – vahingot mittavia
-
10:37
Paljastavat raporttitiedot julki: Capitolin poliisi jätti huomiotta tärkeää tiedustelutietoa ennen hyökkäystä kongressiin
-
10:36
MTV seuraa koronan etenemistä: Rokotteen ensimmäisen annoksen on saanut Suomessa reilut 1,15 miljoonaa ihmistä
-
10:28
SM-liigan ykkösnimi selvillä – toimittajat valitsivat tähtipuolustajan sarjan parhaaksi pelaajaksi
-
10:19
Kovia ukaaseja esittänyt Pelaajayhdistys ja SM-liiga löysivät sovun
-
10:19
"Olet säilyttänyt kananmunia aivan väärin" – kanafarmari kertoo, mitä munille pitäisi tehdä heti kotona
-
10:01
Ensin rikottiin ikkuna, seuraava yönä paloi koko kauppa – Itä-Suomen poliisi pyytää havaintoja kyläkaupan kohtalosta
-
10:00
Salattujen elämien juonipaljastuksia! Pariskunnan lemmenhetki päätyy someen ja saa jättiyleisön
-
09:59
THL kertoo tänään Astra Zenecan rokotteista: Saammeko uudet linjaukset?
-
Lataa lisää