Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääministeri Sanna Marinin kolumni: Pandemia vaikuttaa myös tasa-arvoon – 24 miljoonaa lasta ei palaa kouluun

Julkaistu 27.11.2020 13:56

MTV UUTISET

Maailmalla riehuva koronapandemia on vakava terveydellinen, sosiaalinen ja taloudellinen kriisi. Sen vaikutukset osuvat epätasaisesti eri ihmisryhmiin. Globaalin koronakriisin seurauksena jo valmiiksi heikoimmassa asemassa olevat ihmiset kärsivät kriisin seurauksista eniten, kirjoittaa MTV Uutisten kolumnissaan pääministeri Sanna Marin.

On erityisesti syytä olla huolissaan naisten ja tyttöjen tilanteesta globaalisti. Pandemian vaikutukset sukupuolten tasa-arvoon ja naisten ja tyttöjen asemaan ovat laajat ja vakavat. Sukupuolten tasa-arvoa ei ole täysin saavutettu missään, mutta pandemian vaikutukset uhkaavat heikentää vuosikymmenien mittaista kehitystä ja kestävän kehityksen tavoitteiden saavuttamista erityisesti siellä, missä olisi eniten tehtävää.

Satojen miljoonien lasten ja nuorten koulunkäynti on keskeytynyt koulusulkujen vuoksi. Varsinkin tyttöjen osalta koulusta putoamisen osuus on suuri. UNESCO:n arvion mukaan kehitysmaissa 24 miljoonaa lasta ei tule palaamaan kouluun. Pitkäaikaisten vaikutusten riski koko sukupolvelle on merkittävä. 

Karanteenit ja talouksien sulkeminen ympäri maailmaa ovat rajoittaneet ihmisten liikkumista kodin ulkopuolelle. Kaikki kodit eivät kuitenkaan ole turvallisia, ja useimmiten väkivallan uhka kohdistuu naisiin. Arvioiden mukaan väkivalta on lisääntynyt pandemian aikana. YK:n pääsihteeri onkin osuvasti puhunut naisiin kohdistuvasta väkivallasta ’varjopandemiana.’

15 miljoonaa ei-toivottua raskautta lisää

Pandemian vaikutukset ulottuvat myös seksuaali- ja lisääntymisterveyteen. On arvioitu, että 10 prosentin lasku seksuaali- ja lisääntymisterveyden ja -oikeuksien palveluihin pääsyssä johtaisi 15 miljoonaan ei-toivottuun raskauteen ja yli kolmeen miljoonaan turvattomaan raskaudenkeskeytykseen vuodessa.

Suomi on kehityspolitiikallaan pyrkinyt vastaamaan koronapandemian globaaleihin vaikutuksiin. Olemme lisänneet rahoitustamme YK:n tasa-arvojärjestö UN Womenille ja YK:n väestörahasto UNFPAlle. Sukupuolten tasa-arvon edistäminen huomioidaan laajalti myös muussa Suomen kehitysrahoituksessa. 

Suomi kiinnittää erityistä huomiota seksuaali- ja lisääntymisterveyteen ja oikeuksiin, sukupuolittuneeseen väkivaltaan ja kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevien naisten ja tyttöjen, kuten vammaisten naisten ja tyttöjen asemaan ja oikeuksiin. Valitettavasti maailmanlaajuisesti globaalista kehitysrahoituksesta vain pieni osa osoitetaan tasa-arvon edistämiseen.

Olemme keskellä globaalia pandemiaa, mutta siitä huolimatta meidän tulee katsoa eteenpäin. Ihmisoikeuksien, naisten ja tyttöjen aseman ja sukupuolten tasa-arvon edistäminen on pidettävä huomiomme ytimessä. Ja meidän on nähtävä tässä yksi ulkopolitiikkamme vahvuuksista. Suomen viestiä kuunnellaan. 

Lisää aiheesta:

Amnesty: Koronapandemia heikensi Suomen ihmisoikeustilannettaTänään vietetään kansainvälistä naistenpäivää – tasa-arvolla on yhä esteitä ja pandemiakin jätti jälkensäPääministerien yhteinen kirjoitus naistenpäivänä: Koronaelpyminen on testi myös naisten oikeuksilleSuomi myöntää tänä vuonna ennätyksellisen paljon humanitaarista apua – koronapandemia kasvattanut avuntarvitsijoiden määrää: "Inhimillinen hätä on suuri"Koronakriisi voi johtaa jopa 7 miljoonaan ei-toivottuun raskauteen, arvioi YK-järjestö: "Katastrofaalinen vaikutus"Presidentti Niinistö vaati YK:ssa toimia pakolaisvirtojen alkulähteille
KoronavirusSanna MarinKolumniTasa-arvoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella