Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääministeri Marinin avomiehellä on monta rautaa tulessa – Istuu useiden yritysten hallituksessa, mutta kaikkien tilanne ei lukujen valossa ole mairitteleva

5:40Miten linjanne eroaa edeltäjänne linjasta, pääministeri Sanna Marin?Sanna Marin kuvaili, miten hänen linjansa eroaa Antti Rinteestä.
Julkaistu 12.12.2019 06:05
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Tuoreen pääministeri Sanna Marinin avomies Markus Räikkönen on monessa mukana – ainakin yritystoiminnan piirissä.

Linkedin-profiilinsa perusteella MarkkinointiAkatemian viestintäjohtajana toimiva Räikkönen on lähivuosina ollut perustamassa useampia yrityksiä. Hän kertoo perustaneensa muun muassa Nordic Spark -nimisen liikkeenjohdon konsulttiyhtiön, jossa hän on kaupparekisteritietojen perusteella hallituksen puheenjohtaja ja toimitusjohtajan sijainen.

Räikkönen kertoo myös olleensa perustamassa myös yrityksiä Innovator Campus ja Prezella. Kumpikin firmoista työskentelee IT- ja ohjelmistoalan piirissä tehden muun muassa konsultiointia.

Lisäksi kaupparekisterin tietojen perusteella hän on hallituksen jäsen ohjelmistoyritys Haltussa ja Suomen Virallinen Käännös Oy:ssä.

Lue myös: Tuoreella pääministerillä on puolen miljoonan asuntovelka – Sanna Marinin tulot ovat nousseet moninkertaisesti tällä vuosikymmenellä

Rökäletappioita ja kasvavia voittoja

Yritysten tulot ovat vaihtelevia. Nordic Spark teki viime vuonna 7000 euroa tappiota.

Innovator Campuksen 7000 euron liikevaihto oli samansuuruinen sen tekemän tappion kanssa ja Prezella on tehnyt roimaa tappiota jo useita vuosia, viimeksi 62 000 euron verran.


Myös Haltun tulos romahti useamman vuoren runsaasta 100 000 euron voitosta vastaavan verran tappiolle: tilikauden tulos oli 116 tuhatta euroa miinuksella.

Räikkösen työnantajan MarkkinointiAkatemian tulos on kuitenkin hyvä, ja sen liikevaihto ja tulos ovat kasvaneet noopeasti kuluneiden vuosien aikana. Viime vuonna yritys teki 1,8 miljoonaa euroa voittoa.

Ansio- ja pääomatuloja

Räikkönen sai vuonna 2017 verotettavaa tuloa runsaat 46 000, joka koostui puhtaasi ansiotuloista. Lähivuosina hänen ansiotulonsa ovat olleet runsaat 30 000 euroa, minkä lisäksi hänellä on ollut vaihtelevasti pääomatuloja muutamista tuhansista aina lähes 60 000 euroon saakka.

Viime kuussa Sanna Marin ilmoitti ottaneensa yli 400 000 euron asuntolainan, joka vanhan lainan kanssa yhteensä tarkoitti yli puolen miljoonan velkaa.

Markus Räikkösen liiketoimista on aiemmin uutisoinut Kauppalehti.

Lisää aiheesta:

Analyytikko vihjasi osinko-optimoinnilla ja verotarkastuksella, näin Sanna Marin puolustautuu: "Arvomaailmani on ennallaan"Palkkatulot ovat monelle sometähdelle vain jäävuoren huippuNäin koronasta kärsineiden alojen johtajat tienasivat: Finnair-pomon tulot nousivat neljänneksellä – Scandic-johtaja vastusti verotietojen luovutustaBloggaaja Natalia Salmelan firma tahkosi jättituloksen – "Pystyn tällä tuloksella hankkimaan uuden talon"Cheekin firma porskuttaa musiikkiuran päättymisen jälkeenkin – liikevaihto kasvoi 57 prosenttia: Mistä on kyse?Viiden miljoonan maskikaupat tehneellä ja ökyautoja hankkineella Sarmasteella ulosotossa yli 46 000 euroa – 11-sivuisella rikelistalla kymmeniä parkkisakkoja
Sanna MarinKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sanna Marin
  • 17:08
    Politiikka

    Marin yleisötilaisuudessa: Toivoo itselleen tasapainoisempaa elämää– katso suorana kello 17.25

  • 10:28
    Sauli Niinistö

    IL: Presidentti Niinistö sanoo varoittaneensa valtiojohtoa "kovista ja suurista ratkaisuista" jo joulukuussa 2021

  • Eilen06:30
    Alexander Stubb

    Marin-kohut menivät paikoin yli, Sipilää suojattiin medialta kuin "lapsikuningasta" – toimittajat arvioivat ministereiden kohtelun

  • to11:38
    Politiikka

    Sanna Marin nauratti yleisöä New Yorkissa: "Ikävöin valtaa"

  • ke11:15
    Seurapiirit

    Sanna Marin hauskuutti amerikkalaisia talk show'ssa – kertoi suomalaisista karun totuuden