Liittokansleri Scholzin sosiaalidemokraatit on kärsimässä selkeän tappion.
Itäisen Saksan osavaltiovaaleissa laitaoikeistolainen Vaihtoehto Saksalle -puolue (AfD) on saamassa selkeän vaalivoiton Thüringenin osavaltiossa, kertovat ovensuukyselyt.
Puolue on keräämässä noin 30–33,5 prosenttia äänistä, kuten gallupit etukäteen ennakoivat.
Toisena oleva kristillisdemokraatit (CDU) olisi jäämässä selkeästi taakse noin 24,5 prosentin äänisaalilla.
Sen sijaan tilanne on tasaisempi AfD:n ja kristillisdemokraattien välillä Saksin osavaltiossa, jossa molempien äänisaalis on noin 30 prosentin tuntumassa.
Saksan yleisradioyhtiö ARD:n ennusteen mukaan kristillisdemokraatit olisi kuitenkin niukassa johdossa.
Saksan hallitukselle ennakoitu tulos on kaikkea muuta kuin riemukas. Liittokansleri Olaf Scholzin sosiaalidemokraatit (SPD) on jäämässä vaisuun äänisaaliiseen molemmissa osavaltioissa. Puolueen ennustetaan keräävän noin 6–8 prosenttia äänistä.
Myös muiden hallituspuolueiden eli vihreiden ja liberaalien vaalimenestys on jäämässä vaisuksi.
Vaalimenestyksestään huolimatta AfD:n valtaanpääsy ei ole varmaa, sillä muut puolueet ovat kieltäytyneet yhteistyöstä sen kanssa. Kristillisdemokraattien puoluesihteeri ilmoittikin heti sunnuntai-iltana, ettei puolue aio tehdä yhteistyötä AfD:n kanssa.
