Mikko Raita oli mukana latvialaisessa työryhmässä, joka voitti parhaan animaatioelokuvan Oscar-palkinnon teoksellaan Flow.
Miksaaja Mikko Raita teki suomalaishistoriaa viikonvaihteessa hänen ollessaan osana Oscar-palkinnon voittanutta työryhmää Flow-animaatioelokuva vietyä kotiin parhaan animaatioelokuvan Oscarin. Raita on miksannut elokuvan musiikit.
– Tavallaan iso rooli, teknistaiteellinen. Vastaan siitä, miltä musiikki kuulostaa siinä elokuvassa lopullisesti. Elokuvassahan ei ole dialogia ollenkaan ja musiikkia on todella paljon, joten voisi sanoa, että suuri rooli, Raita kertoi MTV Uutisille Emma-gaalan punaisella matolla.
Flow-elokuva on noteerattu laajalti myös Oscareiden ulkopuolella: palkintoja on tullut kansainvälisesti Raidan mukaan jo yli 70.
Paikan päällä Oscar-gaalassa Raita ei ollut, vaan seurasi gaalaa kotikatsomossa Helsingistä käsin. Kumppaninsa hän oli herättänyt h-hetkeä varten.
– Herätin työaamusta huolimatta ja kyllä hän tuli ja siinä sitten ihan shokissa oltiin ja ihmeteltiin, että käsittämätöntä.
