Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Orpo vappupuheessaan: Tutkimuksen ja kehityksen määrärahoja nostettava koronakriisistä nousemiseksi – "Mukaan tarvitaan myös yksityiset pääomat"

Lehtikuva
Julkaistu 30.04.2020 18:32

MTV UUTISET - STT

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo peräänkuuluttaa investointien merkitystä Suomen taloudellisessa jälleenrakentamisessa koronakriisin jäljiltä. Lisäksi hänen mukaansa suomalaisessa yhteiskunnassa tulisi tehdä rakenteellisia uudistuksia, joiden tärkeyttä koronaepidemiasta aiheutunut talouskriisi on korostanut.

Orpo vertaa Suomen tilannetta 1990-luvun alun lamaan, jolloin perustettiin uusia välineitä innovaatioiden rahoittamiseen. Hänen mukaansa tutkimus- ja kehityspanostusten osuus tulisi nostaa neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta.

– Tämä ei onnistu pelkästään julkisella rahoituksella, vaan mukaan tarvitaan myös yksityiset pääomat, Orpo sanoi vappupuheessaan.

Lisäksi hän peräänkuuluttaa uudistuksia verotukseen, työmarkkinoille ja sosiaaliturvaan. Orpon mukaan Suomi tarvitsee joustavammat työmarkkinat.

– Kun valuuttakurssimme ei jousta, niin työmarkkinoiden pitää joustaa, Orpo sanoi.

Sosiaaliturvaa Orpo kritisoi siitä, ettei työn vastaanottaminen ole hänen mukaansa aina kannattavaa. Ansioverotusta hän keventäisi ostovoiman parantamiseksi. Talouden käynnistyttyä kevennystä kompensoitaisiin kiristämällä kulutuksen, ilmaston, ympäristön ja haittojen verotusta. 

Orpon mukaan Suomen tulisi pohtia, voiko se koronakriisiä hoitaessa ratkaista myös ilmastonmuutokseen ja luonnon monimuotoisuuden hupenemiseen liittyviä ongelmia. Hän ehdottaa hallitukselle esimerkiksi panostuksia nopeisiin raideyhteyksiin, älykkääseen sähköverkkoon tai yksityisen sektorin vähäpäästöisten ratkaisujen kiihdyttämiseen.

– Koska nyt käytettävät rahasummat ovat historiallisen suuria, tehtävällä politiikalla kannattaisi pyrkiä ratkaisemaan koronan lisäksi myös muita ongelmia.

Orpo esitti vapputervehdyksensä kokoomuksen Facebook-sivuilla julkaistulla videolla.

Lisää aiheesta:

"Koronakriisi jättää pitkät jäljet" – Etla ei näe tarvetta uusiin koronatuki- tai elvytyspaketteihinVasemmistoliitto ehdottaa "elvytysseteliä" kaikille suomalaisille palvelualojen tukemiseen – yritystukia kehitetäänOhisalon mukaan elvytystoimet voivat torjua ilmastonmuutosta – suosittaa liputusta korona-ajan työntekijöiden kunniaksiValtiovarainministeri Kulmuni vappupuheessaan: Menoja lisääviä uudistuksia pitää siirtääKeskuskauppakamari: Koronaeristäytyminen maksaa Suomelle karmean hinnan, jopa 1,2 miljardia euroa viikossaTalousviisaat: Suomi alisuorittaa
KokoomusPetteri OrpoVappuKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kokoomus
  • 10.9.19:06
    Orpon hallitus

    Hallitusta syytetty näennäisistä neuvotteluista – nyt vastaa kokoomuspoliitikko

  • 6.9.17:08
    Antti Lindtman

    Kokoomuksen Kopra epäilee SDP:n sopeutuspuheita – "Ykkösaamun aikana rahaa kulutetaan 1,5 miljardia"

  • 1.9.22:50
    Orpon hallitus

    Toimittajan arvio: "Perussuomalaisissakin ymmärretty, että näin karkea kielenkäyttö ei ole eduksi"

  • 30.8.21:47
    Petteri Orpo

    Orpo hiljaa Purran puheiden jälkeen – oppositio syyttää johtajuuden puutteesta

  • 29.8.18:21
    Orpon hallitus

    Katso kooste Orpon hallituksen rasismikohuista: "Näytänkö mieheltä, että allekirjoitan jotain rasisminvastaisia tiedonantoja"