Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oopperatähti jyrisee homojen puolesta

Julkaistu 06.05.2009 14:48(Päivitetty 07.05.2009 22:01)

Jorma Hynninen

Jorma HynninenLehtikuva-MTV3

Oopperalaulaja Jorma Hynninen arvostelee kovin sanoin kirkon edustajia homoja tuomitsevista näkemyksistä. Hynninen kirjoittaa Kotimaa-lehden debattipalstalla, että sivistyneinä ihmisinä esiintyvät papit ovat julmia ja he vain lyövät jo lyötyjä.

Hynninen kertoo laajassa kirjoituksessaan poikansa tarinan. Poika koki rippikouluiässä "voimakkaan hengellisen herätyksen" ja osallistui sisarensa kanssa seurakuntanuorten toimintaan kotipaikkakunnallaan.

- Hän halusi papiksi, mutta Jumalan tahto oli toinen, kirjoittaa Hynninen.

16 vuoden isässä poika kertoi vanhemmilleen "hätääntyneenä" olevansa homo. Poika avautui asiasta myös seurakunnassa sillä seurauksella, että isä-Hynnisen sanoin "joutui ulos ajetuksi ja tuomituksi helvettiin".

Koko aikuisikänsä parisuhteessa elänyt poika menehtyi neljä vuotta sitten.

Jeesus seurusteli syntisten kanssa

MTV:n uutisten tänään tavoittama Hynninen ei halua kertoa aiheesta eikä poikansa kuolemasta enempää.

- Sanoin lehdessä kaiken, minulla ei ole enää mitään lisättävää, Hynninen sanoi MTV:n uutisille.

Oopperalaulaja kirjoittaa Kotimaa-lehdessä, että tuomitseminen ja hylkääminen edustavat rakkaudettomuutta, joka ei ole Jeesuksen oppien mukaista.

"Jeesus seurusteli syntisten kanssa, ei hyljännyt heitä - eikä juurikaan arvostanut sen ajan oikeaoppisia", muistuttaa Hynninen.

Joukko tiukan linjan pappeja ( Timo Junkkaala, Timo Laato, Jussi Miettinen, Lasse Nikkarikoski, Pekka Mäkipää, Henrik Perret, Timo Rämä ja Göran Stenlund ) vaativat Kotimaa-lehdessä aiemmin keväällä, että homoilta tulee kieltää toimiminen kirkon virassa. Kaikki papit edustavat luterilaisessa kirkossa toimivia järjestöjä, joille on yhteistä jyrkkä kanta naispappeutta sekä homoja vastaan. Hynnisen kirjoitus on vastaus näille papeille.

Kyse on geeneistä, ei kenenkään oma valinta

Hynnisen mukaan nämä papit esiintyvät tuomareina.

"Te olette ottaneet tuomarin osan. Meillä ei ole mitään moraalista eikä hengellistä oikeutta sulkea ihmisiä alempiarvoisina pois oman erinomaisuutemme ulkopuolelle", vastaa Hynninen.

"Homoseksuaalisuus ei ole kenenkään oma valinta, vaan geenien monimutkaisesta toiminnasta syntynyt ominaisuus", hän toteaa Kotimaa-lehdessä.

Hynninen kertoo tukeneensa kahden tiukan linjan papin järjestöjä taloudellisesti usean vuosikymmenen ajan. Hän ilmoittaa kirjoituksessaan, että avustukset ovat nyt loppu.

Jorma Hynnisen kirjoitus on herättänyt vilkkaan nettikeskustelu homoseksuaalien ranneliike.net/keskustelu - sivustolla. Jotkut pitävät sitä "parhaana kannanottona kirkkoa ravistelevaan homokysymykseen". Toisten mielestä Hynnisen näkemys homoudesta on liian synkkä.

Täältä voit lukea keskustelua aiheesta

Lisää aiheesta:

Rauman satamasta löytyi lentopommi – katso kuva tapahtumapaikaltaIlmastonmuutos lisää paikalleen jämähtäneiden säätilojen riskiä SuomessaMies ja nainen kuolivat asuntoautoon Kuopiossa – nyt selvisi syyTutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsäPS kieltää perheenjäsenen palkkaamisen avustajaksi ensi kaudella – Mäkelä: Sukulaisen palkkaaminen kyseenalaistaUusi turvaverkko rajoille – Suomi aloittaa yhteistyön santarmistojoukkojen kanssa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:16
    Räjähteet

    Rauman satamasta löytyi lentopommi – katso kuva tapahtumapaikalta

  • 17:26
    Kotimaa

    Ilmastonmuutos lisää paikalleen jämähtäneiden säätilojen riskiä Suomessa

  • 15:22
    Kotimaa

    Mies ja nainen kuolivat asuntoautoon Kuopiossa – nyt selvisi syy

  • 15:06
    Tekoäly

    Tutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsä

  • 14:45
    Politiikka

    PS kieltää perheenjäsenen palkkaamisen avustajaksi ensi kaudella – Mäkelä: Sukulaisen palkkaaminen kyseenalaista