Suomen Ekonomien ja Tekniikan Akateemisten järjestämää Unikorni-yrityskilpailua mainostetaan luksuskuvastoa tihkuvalla mainosvideolla. "Se on ironisesti rakennettu", selventää videon tekijä Samuel Latvanen.
Kaksi pukuihin ja aurinkolaiseihin sonnustautunutta nuorukaista kurvaa avo-Ferrarilla kohti kameraa.
– Haluatteko tietää, mitä yrittäjyys oikeasti on? Lähtekää mun ja Lennun messiin kattomaan, huikkaa auton oven yli kurkistava Samuel Latvanen.
Sitten seuraa minuutin mittainen montaasi urheiluautoja, kalliita pukuja ja yksityiskoneita. Meno on leveää kuin rap-artisti Cheekin musiikkivideossa.
"Onko tämä ihan tosissaan tehty video?"
Videon vastaanotto ei Suomen Ekonomien Facebook-sivulla ollut järin innokasta. Kommenteissa huomautettiin yksikantaan, että Ferrarilla ajetaan paitsi kevyen liikenteen väylällä, myös ilman turvavöitä.
– Onko tämä ihan tosissaan tehty video? Vähän ehkä väärällä kulmalla yrittäjyyteen ja kun toi ”luksuselämä” ei oikein Suomessa toimi, kuuluu yksikin kommentti.
Video jaettiin irvailevassa mielessä myös Facebookin Minä pysäköin pyörätielle -ryhmään Ryhmässä jaetaan kuvia henkilöautoista, jotka on pysäköity pyörätielle tai muuten vain lain kannalta epämääräisesti.
Lopulta negatiivisen palautteen ryöppy poiki reaktion myös Suomen Ekonomien edustajalta.
