Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oikeuskanslerin mukaan PS:n ministerit epäonnistuivat pakolaiskiintiöasiassa – nyt puhuu Lulu Ranne

1:40Perussuomalaisten Lulu Ranne: Pakolaiskiintiön valmistelun epäonnistumisesta otettava opiksiKatso videolta, miten Ranne kommentoi oikeuskanslerin päätöstä.
Julkaistu 02.05.2025 13:54
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Oikeuskanslerin ratkaisu pakolaiskiintiön valmistelun epäonnistumisesta otetaan vakavasti, sanoo perussuomalaisten liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Oikeuskansleri antoi vappuaattona ratkaisun, jonka mukaan sisäministeri Mari Rantanen (ps.) sekä Rantasta syksyllä sijaistanut Lulu Ranne (ps.) epäonnistuivat pakolaiskiintiön valmistelun poliittisessa ohjauksessa. 

Oikeuskanslerin mukaan lakia ei rikottu, mutta valmistelu epäonnistui, koska asiassa syntyi epäilyjä muslimimaista tulevien syrjimisestä. 

– Sekä minä että ministeri Rantanen olemme noudattaneet lakia, eli mitään lainvastaista ei ole tapahtunut. Mutta tietenkin otamme ratkaisun vakavasti, meidän täytyy olla vielä tarkempia poliittisen ohjauksen ja linjausten osalta, MTV:n Uutisextrassa vieraillut Ranne sanoo.

Lue myös: Oikeuskansleri: Pakolaiskiintiön valmistelu lässähti – sisäministeri Rantanen ei rikkonut lakia

Erityisavustaja linjasi itsenäisesti

Syrjintäepäilyjä syntyi muun muassa siksi, ettei pakolaiskiintiön linjauksia perusteltu riittävällä tavalla. 

Oikeuskanslerin mukaan sisäministerin erityisavustaja linjasi itse pakolaiskiintiön kohdentamisen yksityiskohdista, koska ei halunnut vaivata asialla sisäministeri Rantasta tämän henkilökohtaisen tilanteen, eli lapsen vakavan sairastumisen vuoksi. 

Rantanen oli syksyllä parin kuukauden ajan sivussa tehtävästään lapsensa vakavan sairauden vuoksi, ja tuolloin Ranne toimi sisäministerinä. Rantanen itse ei ole kommentoinut oikeuskanslerin ratkaisua.

– Koska olemme vastuussa paitsi hallinnonalamme asioista, myös poliittisista valtiosihteereistämme ja erityisavustajistamme, niin tässä varmasti selkeämpi ohjaus ja linjanmuodostus on tarpeen, Ranne sanoo.

"Meidän täytyy parantaa menoa"

Oikeuskansleri kiinnitti ratkaisussaan erityisavustajan huomiota siihen, että linjaukset on perusteltava hyväksyttävällä tavalla. 

Oikeuskanslerin mukaan sisäministerin puolestaan olisi pitänyt tarkemmin ohjata ja seurata erityisavustajansa toimintaa. 

Ranne pitää oikeuskanslerin ratkaisua viisaana ja punnittuna, muttei ole samaa mieltä siitä, että valmistelu olisi ollut täysin epäonnistunutta.

–  Hieman vaikea sanoa suoraan, että se olisi täysin epäonnistunut. Tilanne oli hyvin haastava, kun ministeri vaihtui ja ministeri Rantasen henkilökohtainen tragedia oli tässä keskiössä. Mutta tietenkin meidän täytyy parantaa menoa, ja otamme oikeuskanslerin ratkaisun erittäin vakavasti.

Lisää aiheesta:

Sisäministeri Mari Rantanen oikeuskanslerin lausunnosta: Katsomme kiintiöpakolaisten valintaprosesseja uudelleenOikeuskansleri: Pakolaiskiintiön valmistelu lässähti – sisäministeri Rantanen ei rikkonut lakiaMari Rantanen vastaa kritiikkiin: "En tunnista tilannetta, jossa virkamiehet olisivat itkeneet"Tuorein Mari Rantanen -kohu sataa perussuomalaisten laariin: "Korkkaavat samppanjapulloja"Orpo: Sisäministeri Rantanen nauttii luottamustaniViranomainen kutsui perussuomalaisia islamofobisiksi – Purra: Pidän erikoisena
PerussuomalaisetPolitiikkaOrpon hallitusPakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Perussuomalaiset
  • Eilen11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • to18:19
    Riikka Purra

    Anarkistit jättivät haistattelevan banderollin Riikka Purran kodin luo

  • ke14:45
    Politiikka

    PS kieltää perheenjäsenen palkkaamisen avustajaksi ensi kaudella – Mäkelä: Sukulaisen palkkaaminen kyseenalaista

  • ti11:09
    Politiikka

    Kaisa Juuso palkkasi poikansa eduskunta-avustajakseen

  • ma15:11
    Teemu Keskisarja

    Eduskunnan haahuilija vai hikipinko? Teemu Keskisarja sivalsi kollegoiden poissaoloista, mutta sai heti kiperän vastauksen