Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ohisalo: Vihreiden kuntavaaliehdokasta epäillään parituksesta – SK: Ehdokkaan epäillään avittaneen Suomeen romanialaisia naisia prostituutiota varten

EPA-EFE/KIMMO BRANDT / All Over Press
Julkaistu 27.05.2021 22:06(Päivitetty 27.05.2021 22:55)

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Vihreiden puheenjohtaja ja sisäministeri Maria Ohisalo kertoo Twitter-tilillään, että Tampereella vihreiden kuntavaaliehdokasta epäillään paritukseen liittyvästä rikoksesta. Suomen Kuvalehden tietojen mukaan asia liittyy romanialaisten naisten paritukseen.

Ohisalon mukaan asian tutkinta on meneillään.

– Olen järkyttynyt, sillä kyse on ihmisarvoa loukkaavasta toiminnasta. Henkilö on salannut asian puolueelta. Häntä ei olisi asetettu ehdolle, jos asia olisi ollut tiedossa, Ohisalo kirjoittaa.

Ehdokasasettelu on jo päättynyt ja sen vuoksi kyseistä ehdokasta ei voi ottaa enää pois listoilta.

– Lain mukaan tässä vaiheessa ei voi enää poistaa ehdokasta listalta. Vihreät on kuitenkin lopettanut kaiken ehdokkaan puolesta kampanjoinnin eikä kyseisellä henkilöllä ole mitään luottamustehtäviä puolueessa, Ohisalo kirjoittaa.

Suomen Kuvalehden tietojen mukaan parituksesta epäilty on yrittäjä

Harri Pinola.

Pinolan epäillään SK:n tietojen mukaan järjestäneen romanialaisia naisia Suomeen prostituution harjoittamista varten.

Pinolan epäillään kiertäneen koronarajoituksia esiintymällä naisten työnantajana tai poikaystävänä.

Naisia on ollut kymmenkunta.

Toiminta on ollut verrattain laajamittaista, sillä SK kertoo, että Pinolan epäillään vuokranneen omiin nimiinsä asuntoja eri puolilta Suomea prostituution harjoittamista varten.

Iso osa asunnoista on vuokrattu Forenom-majoitusyritykseltä useista eri kaupungeista.

Pinola ei katso syyllistyneensä paritukseen.

– Ehkä siinä on väärinkäsitys. Maahantulossa olen toki heitä auttanut, mutta se ei mitenkään liity siihen, että muuten auttaisin heitä työskentelemään, Pinola kommentoi SK:lle.

Palkkioksi Pinolan epäillään saaneen ainakin ilmaisia seksipalveluja, mutta tämän hän kiistää.

Pinola sanoo SK:lle, ettei olisi ilmoittautunut kuntavaaliehdokkaaksi, mikäli olisi arvannut joutuvansa poliisitutkinnan kohteeksi.

Helsingin poliisista vahvistetaan SK:lle, että tällaisesta rikosepäilystä on suoritettu tutkinta kevään aikana.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Suomen kuvalehti.

Juttua päivitetty Ohisalon vastauksella tviittiin kello 22.25.

Juttua päivitetty Suomen Kuvalehden tiedoilla kello 22.54.

Lisää aiheesta:

Pirkka-Pekka Petelius sai peliyhtiöltä yli 120 000 euroa – näin vihreistä kommentoidaan kansanedustajan virheellisiä merkintöjä ja kuinka niitä pyritään korjaamaanTurussa tutkitaan vaalirikosepäilyä – Vaalilautakunnan puheenjohtaja: Varissuolla ollut ongelmia ainakin kaksissa kuntavaaleissa aiemminParituksesta epäilty vihreiden ehdokas kommentoi kohua Aamulehdelle: "He ovat siivonneet kotiani"Vihreiden kuntavaaliehdokasta epäillään parituksesta – näin puheenjohtaja Ohisalo kommentoi tapausta MTV UutisilleKirjailija Veijo Baltzarin kanssa törkeästä ihmiskaupasta epäilty nainen on entinen SDP:n kansanedustajaehdokas ja aktiivi – puolue poisti nimen verkkosivuilta, kun MTV kysyi asiastaHS: Brother Christmas on lähdössä perussuomalaisten vaaliehdokkaaksi – perussuomalaiset ei vahvista: "Kun saan selville kuka vuotaa tällaista paskaa ulos, annan turpaan"
Maria OhisaloTampereKuntavaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Maria Ohisalo
  • 8.8.21:05
    Bryssel

    Maria Ohisalo sai lapsen

  • 14.5.17:20
    Raskaus

    Maria Ohisalo jäi sairauslomalle: "Kroppa ilmoittaa, kun pitää hidastaa"

  • 27.2.13:20
    Perhe

    Maria Ohisalo odottaa toista lastaan

  • 27.11.202406:59
    EU

    Euroopan parlamentti äänestää von der Leyenin komissiosta – jäljelle jää syvä epäluulo

  • 28.09.202409:58
    Vihreät

    Vihreiden puoluekokous alkoi Espoossa