Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ohisalo Suomen palauttaman kuolemasta STT:lle: "Karuimmillaan virheet voivat johtaa tällaiseen"

1:50Suomelle langettava päätös Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeltaVideolta voit katsoa uutisjutun liittyen EIT:n antamaan langettavaan päätökseen.
Julkaistu 16.11.2019 19:35

MTV UUTISET – STT

Sisäministeri Maria Ohisalo katsoo, että Helsingin poliisin lauantaina tekemä päätös Irakiin tehtävien palautusten keskeyttämisestä toistaiseksi on perusteltu.

Ohisalon mukaan aikalisä on tarpeellinen, jotta Maahanmuuttovirasto (Migri) ja poliisi voivat käydä asiaa läpi.

–  Poliisi pidättäytyy toistaiseksi palautuksista Irakiin pois lukien rikosperusteiset palautukset, joita jatketaan edelleen. Myös muiden maiden osalta tilannetta selvitetään. Poliisilla ei ole tässä vaiheessa muuta kommentoitavaa, Helsingin poliisi kertoi lauantaina Twitterissä.

Sisäministerin mukaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen EIT:n Suomelle antama langettava päätös on häpeällinen.

Lue myös: Sisäministeri Ohisalo jyrähtää ihmisoikeustuomioistuimen päätöksestä – "Oikeusvaltio on epäonnistunut kaikkein tärkeimmän oikeuden suojelemisessa"

EIT antoi tällä viikolla Suomelle langettavan päätöksen tapauksesta, jossa turvapaikkaa hakenut irakilaismies karkotettiin kotimaahansa 2017. Mies ammuttiin Bagdadissa pian palautuksen jälkeen.

–  Karuimmillaan virheet voivat johtaa tällaiseen. Minun tehtäväni on varmistaa, että tällaista ei enää koskaan tapahtuisi.

Ohisalon mukaan EIT:n langettava päätös oli "viimeinen osoitus" siitä, että näitä virheitä on Suomessa tapahtunut.

–  Maahanmuuttovirasto on sanonut, että he eivät ole täysin varmoja siitä, kuinka montaa ihmistä tällainen riskiarvion pettäminen on mahdollisesti Suomessa koskenut. Olisi syytä käydä läpi, millaisia ryhmiä tämä tosiasiallisesti koskee, ja miten näiden ihmisten kanssa sitten toimitaan.

Poliisin oma päätös

Ohisalo korostaa, että palautusten keskeyttäminen oli poliisin oma päätös.

Lue myös: Poliisi keskeyttää palautukset levottomaan Irakiin – rikollisten palautuksia jatketaan yhä

– Sisäministerillä ei ole toimivaltaa palautuksiin. Poliisi on tässä se toimivaltainen viranomainen. Minun vastuullani on edellyttää, että hallinnon alalla ei rikota lakeja. Palautuskielto on perustuslaissa, Ohisalo muistuttaa.

Ministerin mukaan turvapaikkahakemusten käsittely on Suomessa jo nyt selvästi eri tasolla kuin se oli vuosina 2015 ja 2016.

–  Nykyisin Maahanmuuttoviraston prosessit ovat paljon paremmassa kunnossa kuin aikaisemmin. Migri sai juuri myös lisärahoitusta loppuvuoden toimintaansa, sisäministeri muistuttaa.

Lisää aiheesta:

Migri selittää, mitä ovat turvapaikkapäätöksiin tehdyt merkitykselliset puutteet – suurin osa epäkelvon päätöksen saaneista hakenut turvapaikkaa uudelleenSuomi ei myöntänyt turvapaikkaa, mies ammuttiin Irakissa – kansanedustaja varoittaa: "Järjestelmämme on tilanteessa, johon ei voi luottaa"Suomi tuomittiin ihmisoikeussopimuksen rikkomisesta – pääministeri Rinne: "Olen todella pettynyt"Poliisi keskeyttää turvapaikanhakijoiden palautukset Irakiin – Maahanmuuttovirasto vaitonainen: "Asiaa selvitetään parhaillaan"Maahanmuuttovirasto selvittää Kabulin turvallisuutta palautuskohteena – Mykkänen: UNHCR:n suositukset eivät sido SuomeaMaahanmuuttoviraston toiminnasta tehdään riippumaton selvitys – sisäministeri Ylelle: "Koskaan ei saada järjestelmää, jossa 45 000 turvapaikkapäätöstä saataisiin täsmälleen kohdalleen"
Maria OhisaloPoliisiIrakKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Maria Ohisalo
  • 8.8.21:05
    Bryssel

    Maria Ohisalo sai lapsen

  • 14.5.17:20
    Raskaus

    Maria Ohisalo jäi sairauslomalle: "Kroppa ilmoittaa, kun pitää hidastaa"

  • 27.2.13:20
    Perhe

    Maria Ohisalo odottaa toista lastaan

  • 27.11.202406:59
    EU

    Euroopan parlamentti äänestää von der Leyenin komissiosta – jäljelle jää syvä epäluulo

  • 28.09.202409:58
    Vihreät

    Vihreiden puoluekokous alkoi Espoossa