Yrittäjät Saku Hautala ja Mika Laurikainen perustavat Suomeen uuden pikaruokaketjun, jonka toiminta käynnistyy kuluvan kevään aikana. Kaksikko paljasti keskiviikkona lehdistötilaisuudessa, mistä on kyse.
Suomen pikaruokatarjonta laajenee kotimaisella konseptilla, kun vuoden startup-yrittäjänä palkittu Saku Hautala ja muun muassa McDonald'sin johtoryhmässä vaikuttanut Mika Laurikainen avaavat ketjun ensimmäiset ravintolat keväällä 2014. Ensimmäiset ravintolat avataan Helsinkiin ja Saloon.
– Tätä konseptia on hiottu jo lähes kaksi vuotta, yhdessä huippukokkien ja muiden alan ammattilaisten kanssa. Haluamme jokaisen yksityiskohdan olevan kohdallaan, kun avaamme. Kysymys on täysin uudenlaisesta pikaruokakonseptista, pikaruokaketjun ideoinut Saku Hautala kommentoi jo aiemmin tiedotteessa.
Uusi ketju: Splizzeria– pizzan sijaan splizzaa
Mitä sitten on luvassa? Yrittäjät paljastavat, että uusi Suomeen avattava pikaruokaketju on nimeltään Splizzeria ja siellä tarjotaan tietenkin, mitäs muutakaan kuin splizzaa.
– Tuotteen nimi on splizza. Nimi kuvaa tuotetta erittäin hyvin. Kyseessä on pizza, joka koostuu kahdesta toisiaan täydentävästä puolikkaasta. Siinä on kaksi huippukokkien kehittämää erilaista makumaailmaa samalla lautasella, jotka uunissa sulavat yhteen. Splizza-sanan ensi kertaa kohdatessaankin asiakas tietää saavansa pizzaa, mutta sana kuvaa myös erilaisuutta, jakamista ja täydentämista.


