Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nyt se on selvitetty – yhteen muuttaminen lisää säästämistä ja sijoittamista

Shutterstock
Julkaistu 12.03.2015 12:52

MTV LIFESTYLE

Tuntuuko, että raha valuu käsistä? Mitä eroa on lapsiperheiden, pariskuntien ja yksin elävien suhteessa rahaan?

Yhteen muuttaminen ja perheen perustaminen lisää säästämistä ja sijoittamista, selviää Säästöpankin Näin Suomi säästää -tutkimuksesta.

Säästöpankin selvityksen mukaan yhteen muutto ja lasten saaminen eivät vaikuta pelkästään kotitalouden menoihin ja tuloihin vaan myös rahaan liittyviin asenteisiin ja aktiviteetteihin.

–  Kenties vakiintuminen ja lasten tulo lisää ihmisten taloudellista vastuunottoa ja aktivoi vanhempia sekä töihin että säästämään, pohtii Säästöpankin markkinointi- ja viestintäjohtaja Katja Änkilä.

Pitkän tähtäimen suunnittelu

Yksinasuvat suunnittelevat talouttaan kaikissa ikäluokissa lyhyemmällä syklillä kuin muut.

Alle 35-vuotiaista yksinasuvista taloutta suunnitteli yli vuoden päähän vain 16 prosenttia, kun saman ikäisistä lapsiperhevastaajista näin teki liki neljännes (23%) ja kahden aikuisen talouksista 28 prosenttia.

Yhteen muutto voi parantaa taloustilannetta

Alle 35-vuotiaiden joukossa raha näyttää riittävän parhaiten kahden aikuisen lapsettomilla talouksilla.

Heistä kaksi kolmannesta kertoo, että rahaa jää säästöön. Henkilökohtaiset kuukausisäästösummat olivat suurempia kuin muilla vastaajilla: Joka kolmannella jää säästöön 100-200 euroa.


Lapsiperheet sijoittavat ja säästävät muita useammin

Lapsiperheet sijoittavat selvästi muita useammin omaan asuntoon ja säästävät ikätovereitaan useammin myös rahastoihin ja osakkeisiin. Alle 35-vuotiaista lapsiperhevastaajista yli kolmasosa, 36 prosenttia, asui omistusasunnossa ja 35-49 -vuotiaista joka toinen. Rahastosäästöjä lapsiperheellisistä alle 35-vuotiaista oli joka kolmannella.

Säästäminen ei välttämättä ole helppoa lapsiperheille: Puolet alle 35-vuotiaista lapsiperhevastaajista kertoi kuluttavansa nyt kaiken rahan mitä tulee. Vajaa kolmannes (30%) ei säästänyt nyt lainkaan ja 42 prosenttia sai kuukaudessa säästöön enintään satasen.

Syiksi säästämisen vaikeuteen nuoret lapsiperheet kertoivat muita vastaajia useammin pienet tulot ja odottamattomat kulut.

Säästöpankin selvityksessä analysoitiin vastaajan iän ja talouden koon vaikutusta talouden suunnitteluun, säästämiseen ja sijoittamiseen. Selvitys on osa suurempaa Näin Suomi Säästää -tutkimusta, johon vastasi liki 1 500 suomalaista lokakuussa 2014.

Lähde: Säästöpankkiryhmä

Lisää aiheesta:

Varakkaiden kasinopeliä vai järkevää varautumista? Asenteet osakkeisiin vaihtelevatKolmannes suomalaisista ei ole koskaan sijoittanut – erityisesti yksi asia siinä pelottaaKysely: 15 prosenttia suomalaisista selviää säästöillään enintään viikonOP:n kysely: Yli puolella suomalaisista ei suunnitelmaa taloutensa pyörittämiseen: "Eletään vielä nollakorkojen maailmassa"Tutkimus: Jo yli kolmasosa naisista sijoittaa – luottavat yhä sijoituskykyihinsä miehiä vähemmänSuomalaisten säästöhalut ovat nousussa – näitä asioita varten ihmiset laittavat rahaa talteen
SäästäminenOmistusasuminenMuuttaminenAsuminenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Säästäminen
  • 30.7.19:23
    Talous

    "Säästömoodi on valitettavasti jäänyt päälle" – suomalaisten pankkitileillä aiempaa enemmän rahaa

  • 23.7.17:01
    Ruokakauppa

    "Ei kehtaa pitää myynnissä täyteen hintaan" – loimaalaiskauppa taklaa hävikkiä "euron laareilla"

  • 7.7.15:26
    Ruokakauppa

    Ethän häviä rahaa pulloja palauttaessa? Toimi tästä lähtien näin!

  • 24.6.18:48
    Politiikka

    VM suosittaa hallitukselle noin miljardin pikaista sopeuttamista – puolustusmenot ja epävarmuus painavat

  • 20.5.07:43
    Ruoka

    Mimmu pihistää ruokakuluissa yksinkertaisella kikalla: "Säästämme yllättävän paljon"