Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Nyt rytisi ja kunnolla! F1-harjoitukset päättyivät rajuun ulosajoon – "Olisinpa kerrankin pitänyt pääni kiinni"

xpbimages.com
Julkaistu 03.12.2021 20:09
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Saudi-Arabian GP:n toiset harjoitukset olivat talleille ja kuljettajille äärimmäisen tärkeät, sillä ne ajettiin samoissa olosuhteissa kuin lauantain aika-ajot ja sunnuntain kilpailu.

LUE MYÖS: Ferrari-tähti paljasti kuljettajien keskuudessa esiin nousseen huolen: "Voimme vain luottaa siihen, että kotiläksyt on tehty kunnolla"

Tunnin mittainen harjoitussessio eteni yhtä siististi kohti loppuaan kuin viikonlopun ensimmäiset harjoitukset, ja tämä sai C Moren selostamossa asiantuntija Ossi Oikarisenkin kehumaan kuljettajia.

– Aika paljon puhuttiin ennen tätä viikonloppua, että nähtäisiin paljon keltaisia ja punaisia lippuja, mutta tähän mennessä olen positiivisesti yllättynyt, miten vähän radalla on tapahtunut mitään ylimääräistä säätämistä. Tuntuu, että kuljettajat ovat aika hyvin valmistautuneet tähän viikonloppuun ja toisaalta tämän paikan vaatimalla kunnioituksella ovat siihen suhtautuneet. Eli ihan järkevästi tuolla radalla ollaan menty toistaiseksi.

Ja välittömästi tämän jälkeen tauluun rävähtivät punaiset liput, kun kellossa oli jäljellä vain viisi minuuttia.

– Siinä paha missä mainitaan.

Ferrarin Charles Leclerc ajoi rajusti seinään mutkassa 22, jonka esimerkiksi Williamsin George Russell nosti jo torstaina esiin mahdollisena vaaran paikkana. Russell tosin piti vaarallisena sitä, mikäli kuljettajat osuisivat mutkan sisäreunan aitoihin. Nyt Leclerc vain menetti autonsa perän.

– Olisinpa kerrankin pitänyt pääni kiinni, Oikarinen murjaisi.

Leclerc kuittasi nopeasti tiimilleen olevansa kunnossa.

Toisten harjoitusten nopein oli Lewis Hamilton, joka löi tallikaverinsa Valtteri Bottaksen äärimmäisen niukasti 0,061 sekunnilla. Pierre Gasly yllätti AlphaTaurillaan kiilattuaan kolmanneksi vain 0,081 sekunnin päähän Hamiltonista.

Saudi-Arabian GP, 2. harjoitukset:

sija:kuljettaja:talli:aika/ero:kierrosta:
1.Lewis HamiltonMercedes1:29,01822
2.Valtteri BottasMercedes+0,06123
3.Pierre GaslyAlphaTauri+0,08122
4.Max VerstappenRed Bull+0,19520
5.Fernando AlonsoAlpine+0,42321
6.Esteban OconAlpine+0,53722
7.Carlos SainzFerrari+0,57124
8.Yuki TsunodaAlphaTauri+0,57920
9.Sergio PérezRed Bull+0,75022
10.Charles LeclercFerrari+0,75423
11.Daniel RicciardoMcLaren+0,95022
12.Lando NorrisMcLaren+0,98619
13.Antonio GiovinazziAlfa Romeo+1,09223
14.Kimi RäikkönenAlfa Romeo+1,25824
15.Lance StrollAston Martin+1,42422
16.Sebastian VettelAston Martin+1,48422
17.George RussellWilliams+1,48824
18.Mick SchumacherHaas+1,63420
19.Nicholas LatifiWilliams+2,02123
20.Nikita MazepinHaas+2,61120

Lisää aiheesta:

Ferrari vahvoilla Monacossa, Red Bull nosti jo käsiä pystyyn – Valtteri Bottas takamatkalla muihin nähdenValtteri Bottakselle musertava takaisku heti Monacon-viikonlopun alkuun – Leclerc hurjassa putkessa, Mercedes vaikeuksissaMiamissa sattui ja tapahtui – Mercedes koko joukon nopein, Valtteri Bottas ei ajanut metriäkäänLöysikö Mercedes ratkaisun ongelmiinsa? George Russell kiilasi Miamissa aivan Charles Leclercin kantaan – Bottas ajoi ulosOhjusiskun aiheuttamat liekit värjäsivät taivaanrannan, F1 vähät välitti – Leclercille toiset pohjat, Ferrarille myös jobinpostiaMercedes yhä voimissaan: Valtteri Bottas väkevässä vauhdissa Sotshissa – mestarikandidaatit avasivat eri strategioilla
F1F1-tuloksetCharles LeclercLewis HamiltonValtteri BottasUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"