Dallasin Mikko Rantanen oli pettynyt mies Edmontonille hävityn pudotuspelisarjan jälkeen. Stars hävisi pudotuspelisarjan voitoin 1–4.
Stars hävisi ratkaisuottelun Oilersille lukemin 3–6. Dallas sai peliin karmaisevan alun, kun Edmonton johti ottelua jo 3–0 reilun kahdeksan minuutin pelin jälkeen. Myös Dallas-vahti Jake Oettingerin kannalta peli oli umpisurkea, sillä hänet vaihdettiin tilanteessa 0–2 pois maalilta, ja siinä vaiheessa hänen torjuntaprosenttinsa oli pyöreä nolla.
– Emme olleet valmiita, emmekä auttaneet Jakea yhtään parissa ekassa maalissa. Se on meidän vikamme, ei Jaken, Rantanen kommentoi maalivahtipelaamista.
Lue myös: Dallasilta karmiva suoritus ratkaisupelissä: "En syytä Jakea" – Connor McDavidilta uskalias temppu
Suomalaishyökkääjä ei osannut tarkemmin selittää, mikä alussa meni vikaan.
– Olimme mielestäni alussa valmiita, enkä tiedä mitä tapahtui. He saivat mahdollisuuden ja tekivät maalin. Ei tietysti paras mahdollinen alku meille, mutta taistelimme takaisin maalin päähän. Sitten he saivat läpiajon, Rantanen harmittelee.
– Kyllä me uskoimme silti itseemme, mutta tuollaiset ovat pisteliäitä osumia. Samanlainen tilanne tuli taas kolmannessa erässä. Pääsimme maalin päähän, mutta kiekko maalin takaa pomppasi sisään Esan (Lindell) luistimesta. Mutta playoffseissa pomputkin pitää ansaita, ja he ansaitsivat ne.

