Teknavin seuraavaa tv-ohjelman kahdeksatta tuotantokautta leivotaan kasaan kovaa vauhtia ja tämän viikon helmi kuvauksissa on Mercedeksen S Coupé 63 AMG.
Auto on kirjaimellisesti helmi, sillä päiväajovalot voi halutessa tuunata Swarovskin kristalleilla.
Kyseessä on ensimmäinen S-sarjan coupé, sillä aikaisemmin Mercedeksen isoimman coupén titteliä piti hallussaan CL-sarja. Auto pohjautuu nelioviseen S-sarjaan, joten nimiuudistus on loogista.
63 AMG -mallin konehuoneessa jylisee kahdella ahtimella ruuditettu V8, josta on kutiteltu 585 hevosvoimaa ja 900 Nm vääntöä. Teho välitetään tiehen nelivedon voimin ja satasen spurtti autolta taittuu 3,9 sekunnissa.
Hintalappu on hulppeat 299 000 euroa ja kun tähän lyödään vielä koeajoauton lisävarusteet päälle nousee hinta jo 370 000 euroon. Mallistosta tosin löytyy vieläkin tehokkaampi ja arvokkaampi S Coupé 65 AMG.
Lisää autosta voit lukea seuraavasta Teknavin numerosta (14/2014).
Uusimmat
-
23:52
Zelenskyi varoittaa ukrainalaisia pysymään poissa Venäjän sotilaskohteista – MTV seuraa sotaa
-
23:44
Münchenin yleisö lauloi – kotiyleisön suosikki syöksyi maagisen 100 metrin mestariksi
-
23:43
Sveitsin hävittäjähankinnat joutumassa uuteen kansanäänestykseen
-
23:01
Saksalaistähdeltä hurja nousu Euroopan mestariksi! Münchenin ottelu huipentui valtavaan näytökseen
-
22:54
Kymmeniä kuollut Nigerin vuotuisissa tulvissa
-
22:38
Oulun keskusta lainehtii valtavasta sademyrskystä: "Harvoin tulee noin paljon vettä tunnissa" – katso video
-
22:15
Madonna juhlisti poikansa Roccon 22-vuotissyntymäpäivää: "Leijonalta toiselle!"
-
21:51
Huolestuttava tieto: Teemu Pukki sivussa
-
21:50
Zelenskyi tapaa Turkin presidentin ja YK:n pääsihteerin Ukrainassa – "Epäilemättä ydinvoimaa koskevat kysymykset nousevat esille"
-
21:14
FIA antoi hyväksynnän F1:n merkittäville moottorimuutoksille – avaa tietä isoille tekijöille
-
21:03
Topi Raitanen: "Pitäisi olla porukassa, joka taistelee mitalista"
-
21:01
Jennifer Lopez ja Ben Affleck juhlistavat rakkauttaan 3-päiväisillä hääjuhlilla: "Kaikki tulee pyörimään J.Lon ympärillä"
-
20:56
Juha tallensi norppayllätyksen mökkirannassaan – "Nousi aivan eteeni!"
-
20:27
Senni Salmiselta ytimekäs vastaus kysymykseen, mihin hän on tyytyväinen
-
20:26
Näin helposti liesituulettimen suodatin puhdistuu – rasvainen lika suorastaan sihisee tiehensä!
-
20:14
Parikymppinen mies löytyi kuolleena ratapihalta Kuopiossa – epäillään saaneen kuolettavan sähköiskun junavaunun katolla
-
20:11
Vuodepaikkojen määrää on vähennetty puoleen samalla kun potilaat joutuvat uskomattomiin päivystysodotuksiin: “Tänä aamuna potilas on odottanut pisimmillään 91 tuntia”
-
20:10
Osuuspankin asiakkaiden tileiltä hävisi mystisesti rahaa – noin 2 000 pankkikorttinumeroa rikollisten käsiin
-
20:08
Olli Kokolta jymypaukku EM-finaalissa – huima SE-uinti
-
20:04
Venäläinen rocktähti arvosteli räikeästi Venäjää Ukrainan sodasta – valtio rankaisi kuukausipalkan suuruisilla sakoilla
-
Lataa lisää