Entinen nyrkkeilyn raskaan sarjan mestari George Foreman on kuollut. Hänen perheensä kertoo asiasta sosiaalisessa mediassa. Foreman oli kuollessaan 76-vuotias.
Perheen lausunnon mukaan Foreman kuoli perjantaina läheistensä ympäröimänä.
Foreman voitti kultaa vuoden 1968 kesäolympialaissa Mexicossa. Raskaan sarjan maailmanmestaruuden Foreman lunasti vuonna 1973, kun hän voitti Joe Frazierin.
Hän menetti tittelinsä jo seuraavana vuonna Muhammad Alia vastaan ikonisessa ottelussa, jota markkinoitiin nimellä Rumble in the Jungle. Foreman ja Ali ottivat toisistaan mittaa Afrikassa nykyisen Kongon demokraattisen tasavallan alueella sijainneessa Zairessa.
Hän otteli vielä karvaan tappionsa jälkeen, mutta päätti jättää nyrkkeilyn taakseen 28-vuotiaana, jonka jälkeen hänet vihittiin papiksi.
Foremanin hanskat ehtivät olla naulassa kymmenisen vuotta, kunnes hän ilmoitti lopulta palaavansa kehään.
Palasi mestariksi 45-vuotiaana
Vuonna 1991 Foreman haastoi Evander Holyfieldin mestaruusottelussa ja Tommy Morrisonin kahta vuotta myöhemmin, mutta hävisi molemmat kohtaamiset pisteillä.
