Suomalaiset tavoittelevat kahta mitalia ja viittä pistesijaa tiistaina Puolan Bydgoszczissa alkavista yleisurheilun 19-vuotiaiden MM-kisoista. Ennakkoon vahvimmilta suomalaislajeilta vaikuttavat keihäänheitto ja naisten seiväshyppy.
Mitali- ja pistesijatavoite on kaksi kertaa kovempi kuin joukkueen tulos ikäluokan edellisissä MM-kilpailuissa kaksi vuotta sitten Pekingissä. Siellä suomalaiset saavuttivat yhden mitalin, kun Ari Mannio heitti keihäässä hopealle. Pistesijoja kertyi kolme.
- Mitalitoivoja ovat erityisesti seiväshyppääjä Vanessa Vandy ja keihäänheittäjät. Hyviin sijoituksiin on mahdollisuus muun muassa estejuoksija Sandra Erikssonilla ja kuulantyöntäjillä, arvioi Suomen joukkueenjohtaja Jorma Kemppainen.
Ikäluokan MM-tilastossa suomalaisista korkeimmalla, neljäntenä, on keihäänheittäjä Jelena Jaakkola. Soinin Sisua edustava Jaakkola on heittänyt tällä kaudella ennätyksensä 58,89.
- Jos pystyn heittämään MM-kisoissa 58 metriä, olen jo aika korkealla, Jaakkola ennakoi.
Jaakkola oli 19-vuotiaiden MM-kisoissa jo 2006 Pekingissä, jolloin sijoittui 11:nneksi. Samanikäisten EM-kisat toivat viime vuonna neljännen sijan Hollannin Hengelosta.
- Ehkä minulla on moneen muuhun verrattuna pieni etulyöntiasema, kun minulla on tällaisista kisoista jo kokemusta, keihäskarnevaalivoittaja Jaakkola tuumasi.
Seiväshypyssä Vasa IS:n Vanessa Vandy on ylittänyt tällä kaudella jo Pekingin B-rajan 430 ja on 19-vuotiaiden MM-tilastossa viidentenä. Häntä korkeammalta ovat hypänneet kiinalainen Li Ling, australialainen Vicky Parnov ja kaksi venäläistä.
Tilastoviitonen on myös IF Nykarlebynejdenin estejuoksija Sandra Eriksson, joka on korjannut ennätyksiään tällä kaudella.
Pyörähdys luontuu Pakisjärvelle
Kuulassa ikäluokan suomalaisten ykkösnimi on ollut Kuivasjärven Auran 140-kiloinen Henri Pakisjärvi. Hän on tämän kesän MM-tilastossa yhdeksäs ennätyksellään 19,38.
- Vaihdoin talvella tekniikkaa pakittamisesta pyörähtämiseen. Se on onnistunut hyvin, Pakisjärvi kertoi.
Kuulakarnevaaleilla syntyneen ennätyksen lisäksi oululaisseuran työntäjä on pommittanut 19,30:n tuntumaan kahdesti. Kansainvälistä kokemusta hän haki kesäkuussa Saksan Mannheimista, jossa tuli koettua myös helteessä kisaaminen.
- Jos pystyn työntämään karsinnassa lähelle ennätystäni, niin sillä pääsee varmaan finaaliin, Pakisjärvi ennakoi. Kuulan karsinta ja finaali työnnetään heti avauspäivänä tiistaina.
Suomea edustaa Puolassa kaikkiaan 25 urheilijaa, joista 15 on naisia ja 10 miehiä. Kaikkiaan kisoissa on mukana urheilijoita 183 maasta. Kilpailut päättyvät sunnuntaina.
Suomen joukkue 19-vuotiaiden MM-kilpailuihin Puolan Bydgoszcziin 8.-13. heinäkuuta (urheilijan nimen perässä kauden paras tulos ja suluissa ennätys, jos se ei ole tältä vuodelta):
Naiset:
100 m: Jenna Jokela Nakkilan Vire 11,98, Jasmin Showlah Viipurin Urheilijat, Helsinki 12,02.
800 m: Heidi Pappila Raision Kuula 2.08,82.
3000 m esteet: Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 10.06,12.
100 m aidat: Matilda Bogdanoff Riihimäen Kisko 14,13, Marika Partinen Simpeleen Urheilijat 13,93.
400 m aidat: Emma Millard Toijalan Vauhti 60,34.
Seiväs: Vanessa Vandy Vasa IS 431.
Kiekko: Katri Hirvonen Tohmajärven Urheilijat 49,76, Elina Mattila Turun Urheiluliitto 47,76, 48,16i (ennätys 48,89 2006).
Moukari: Erica Ekholm Noormarkun Nopsa 58,32, Jonna Miettinen Maaningan Mahti 56,60.
Keihäs: Jelena Jaakkola Soinin Sisu 58,89, Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 53,95 (54,66 2007).
7-ottelu: Maiju Mattila Liedon Parma 5225 (5387 2006).
Miehet:
110 m aidat (100 cm): Arttu Niinikoski Karstulan Kiva 13,97, Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 14,32.
10000 m kävely: Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 43.28r (47.14,64 2007).
Pituus: Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 748, 750i.
Kuula (6 kg): Henri Pakisjärvi Kuivasjärven Aura, Oulu 19,38, Niko Hauhia Karhulan Urheilijat, Kotka 18,59, 19,50i (19,95 2007).
Kiekko (1,75 kg): Pyry Niskala Seinäjoen Urheilijat 54,42.
Moukari (6 kg): Kai Räsänen Pyhäselän Urheilijat 70,24, Harri Santala Petäjäveden Petäjäiset 67,10 (69,80 2007).
Keihäs: Tuomas Laaksonen Turun Urheiluliitto 71,53, Jaakko Talvitie Vimpelin Veto 71,49.
(MTV3-STT)