Suomen alle 20-vuotiaiden MM-kisajoukkue alkaa samaan muotoaan. Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä julkaistiin tiistaina.
AHL-seura Milwaukee Admiralsissa pelaavan Joakim Kemellin, 19, nimeä ei löydy Suomen listalta.
Sen sijaan mukana ovat muun muassa SM-liigassa kovaa jälkeä tehneet Jani Nyman (Ilves), Konsta Helenius (Jukurit) ja Lenni Hämeenaho (Ässät).
– Meillä on vahva, sitkeä ja positiivista ilmapiiriä huokuva ryhmä, jossa on hyvää erikoistilanneosaamista yli- ja alivoimaan. Mukana on paljon erikoisosaamista, mistä pelaajat ovat antaneet näytteitä kuluvan kauden Liiga- ja Mestis-peleissä. Lisäksi Pohjois-Amerikasta liittyy mukaan pelaajia, joilla on vahva alkukausi takanaan, Nuorten Leijonien päävalmentaja Lauri Mikkola kommentoi jalkeilla olevaa nippua.
Suomen MM-leiriryhmä kokoontuu torstaina Vantaalla. Ryhmä suuntaa tämän jälkeen Ruotsiin, missä Nuorten Leijonien joukkue pelaa kaksi valmistavaa ottelua (Slovakia ja Tshekki). Lopullinen MM-kisajoukkue julkaistaan viimeisten harjoituspelien jälkeen.
Nuorten MM-kisat alkavat 26. joulukuuta Ruotsin Göteborgissa. Suomi kohtaa avausottelussa Kanadan.

