Hyundain Ott Tänak koki yllätyksen Viron MM-rallin perjantaipäivän päätteeksi. Kotiyleisön suosikkia oli haastattelemassa hänen oma poikansa.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Viron MM-ralli 17.–20.7.
La: EK:t 9–17 klo 8.23 alkaen
Su: EK:t 18–20 klo 9.39 alkaenKaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.
Viron osakilpailun perjantaipäivän päättäneen yleisöerikoiskokeen maalissa Ott Tänakin Hyundain ovelle asteli tavallista nuorempi henkilö mikrofoni kädessään. Alkuun esitetty kysymys ei ollut myöskään tavanomainen, kun nuori haastattelija kysyi, lähtisikö Tänak uimaan.
– Kyllä, lähtisin uimaan kanssasi, Tänak vastasi iloisesti.
Virolaiskuljettajaa oli haastattelemassa hänen oma poikansa.
Myös pojan esittämä kysymys oli kesäperjantaihin osuva, sillä lämpöä piisasi Virossakin.
– Olet todella hyvä haastattelemisessa, Tänak lausui pojalleen.
"Olin positiivisesti yllättynyt"
1:27Ott Tänak käy MTV Urheilulle läpi ajopäivänsä ja kertoo miten hän suhtautui nuoreen haastattelijaan.
Tänak kertoi MTV Urheilulle, että hän ajatteli alkuun, että poika oli vain työnnetty auton luokse.
– Hän sitten kysyikin haastattelua. Minun täytyy sanoa, että olin positiivisesti yllättynyt, että hän onnistui siinä, virolainen kertoi.
Lue myös: Sami Pajarin mystiseen ongelmaan tuli selvyys – "Kyllä Samikin sen voisi myöntää"
Tänak on osakilpailussa ensimmäisen täyden ajopäivän jälkeen toisena. Toyotan pääluokan autoon täksi ralliksi nostettu Oliver Solberg johtaa kisaa 12,4 sekunnin erolla häneen.
Juttuun lisätty kello 22.15 tieto, että Tänakia haastatellut oli hänen oma poikansa.