Nuori Lehtonen väänsi maaliin oksennus kurkussa ja nivunen hajalla

Lari Lehtonen. Kuva: Antti Aimo-Koivisto/LEHTIKUVA.
Lari Lehtonen. Kuva: Antti Aimo-Koivisto/LEHTIKUVA.
Julkaistu 28.02.2010 23:17(Päivitetty 28.02.2010 23:28)

Lari Lehtonen sai olympialaiset päättäneestä 50 kilometrin hiihtokisasta oppia kantapään kautta, sillä 22-vuotiaan matka oli pitkä ja tuskainen.

Kun stadionilla kuulutettiin kärkimiesten olevan 800 metrin päässä maalista, Lehtonen lähti viimeiselle viiden kilometrin kierrokselle. Lopputulos oli 43. sija lähes 11 minuuttia voittaja Petter Northugille jääneenä.

- Siinä sitä sitten tuli hiihdettyä maaliin. Olisi ehkä ollut syytäkin keskeyttää jossain välissä, mutta kun en ole koskaan keskeyttänyt, niin päätin hiihtää maaliin, Lehtonen sanoi.

Hänellä oli ongelmia hengityksen kanssa, ja yskiminen toi oksennusta suuhun. Lisäksi Lehtosella oli toisen nivusen kanssa probleemaa.

- Olisikohan se vähän revähtänyt jossain vaiheessa. En ole tyytyväinen, jotkut pienemmän kisat olisivat olleet tällä vauhdilla minulle nyt paremmat, omilla ja lainasuksilla päätösmatkan hiihtänyt Lehtonen sanoi.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Olympialaiset