Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi epäilee: Nuoret pahoinpitelivät ja ryöstivät kolme ihmistä Vantaalla – uhrit valikoituivat sattumanvaraisesti

Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 18.11.2021 09:10

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

@ollitiihonen5

Itä-Uudenmaan poliisi tutkii kolmen ryöstön sarjaa Länsi-Vantaan Myyrmäessä.

Teot tapahtuivat 8.–9. marraskuuta.

– Teot ovat tapahtuneet poikkeuksellisen lyhyen ajan sisällä, ja maantieteellisestikin käytännössä samassa paikassa. Teoista epäillään kahta iältään 17- ja 18-vuotiasta nuorta miestä, kertoo tapausten tutkinnanjohtaja rikoskomisario Sampsa Aukio.

Poliisin mukaan rikoksen uhrit valikoituivat sattumanvaraisesti ja tekotapa ryöstöissä noudattaa samaa kaavaa

– Eli asianomistajien kimppuun on käyty yllättäen nyrkein pahoinpitelemällä ja heiltä on anastettu omaisuutta. Ensimmäisessä 8.11. tapahtuneessa ryöstössä tekoa oli vielä tehostettu teräaseella uhkaamalla ja uhrin yrittäessä paeta tilanteesta häntä oli vielä yritetty heittää teräaseella, Aukio jatkaa.

Poliisi otti epäillyt kiinni toisen epäillyn asunnosta kotietsinnän yhteydessä.  

– Asunnosta löytyi myös anastetuksi epäiltyä omaisuutta, joka on päästy nyt palauttamaan asianomistajille, Aukio summaa.

Rikoksesta epäillyt miehet vangittiin maanantaina 15.11. todennäköisin syin epäiltynä kolmeen ryöstörikokseen.

Lisätty otsikkoon "Poliisi epäilee" 18.11. klo 9.16.

Lisää aiheesta:

Alaikäistä puukotettiin huumeiden takia, valmistelussa törkeä rikos – 15-vuotias vangittiinNuoret puukottivat alaikäistä päiväkodin lähellä Vantaalla 20 euron tähden – poliisi tutkii tapon yrityksenäKolmea nuorta epäillään törkeästä ryöstön yrityksestä Vantaalla – huitoivat taksikuskia teräaseillaItä-Uudenmaan poliisi tutkii useita nuorten tekemiä vakavia rikoksia, kohteina jopa lapsia – kertoo puuttuneensa tapauksiin "kovilla pakkokeinoilla"Vantaalla nuorisoporukka teki kaksi väkivaltaista ryöstöyritystä peräjälkeen – poliisi selvittänyt useita muitakin tapauksiaEpäily: Nuorukaiset ryöstivät ja yrittivät murhata lähes kuusikymppisen miehen Vantaalla – poliisi kuvailee väkivaltaa raa'aksi ja julmaksi
RyöstötVantaaPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Ryöstöt
  • 13:07
    Järvenpää

    14-vuotias ryöstettiin törkeästi Järvenpäässä – poliisi selvittänyt etsimiensä nuorten henkilöllisyydet

  • Eilen21:11
    Ranska

    Louvren koruvarkaudesta noin 88 miljoonan euron vahingot

  • ma17:51
    Museot

    Karu arvio Louvren korusaaliin kohtalosta: "Esineitä emme enää koskaan näe"

  • ma16:13
    Taide

    Näin Louvreen on isketty aiemmin – Mona Lisakin lähti kerran kävelemään

  • ma15:16
    Pariisi

    Louvren turvatoimien puutteista on varoiteltu pitkään – työntekijämäärää on leikattu