Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norjan kilpailuviranomainen hyväksyi ehdollisesti Altian ja Arcuksen

2:41Koskenkorvan valmistaja Altia yhdistyy norjalaisfirman kanssa – tavoitteena pohjoismainen markkinajohtoNäin yrityskaupoosta kerrottiin ensimmäisen kerran: Koskenkorvan valmistaja Altia yhdistyy norjalaisfirman kanssa – tavoitteena pohjoismainen markkinajohto
Julkaistu 19.05.2021 11:30

MTV UUTISET – STT

Norjan kilpailuviranomainen on hyväksynyt alkoholijuomayhtiöiden Altian ja norjalaisen Arcuksen sulautumisen ehdollisesti, kertoo Altia.

Suomen ja Ruotsin kilpailuviranomaiset ovat jo hyväksyneet kaupan ehdollisena.

Altialla ja Arcuksella on nyt koossa kaikki tarvittavat luvat kilpailuviranomaisilta fuusiota varten.Norjan kilpailuviranomainen edellyttää, että Altian akvaviittibrändi Skåne Akvavit ja Arcuksen akvaviittibrändi Akevitt Spesial sekä väkevien alkoholijuomien brändit Dworek ja S.P.R.T. myydään ennen sulautumista.

Norjan kilpailuviranomaisen päätös on samansuuntainen kuin Suomen ja Ruotsin kilpailuviranomaisten. Suomen Kilpailu- ja kuluttajaviraston ehtona on, että Altia myy Skåne Akvavit -brändin ennen sulautumista ja lopettaa Metsmaasikas-likööribrändin jakelusopimuksen Arcuksen kanssa.

Altia kertoo, että myyntineuvottelut ovat vireillä useiden ostajaehdokkaiden kanssa. Ne koskevat kaikkia kilpailuviranomaisten vaatimia brändejä.

Altian mukaan yhtiöt tekevät edelleen tiivistä yhteistyötä kilpailuviranomaisten kanssa saadakseen viranomaishyväksynnät ostajalle tai ostajille. Altia odottaa, että ostajia koskevat luvat saadaan kesäkuun loppuun mennessä.

Sulautuneen yhtiön nimeksi on määrä tulla Anora. Altia ja Arcus kertoivat yhdistymisaikeesta viime syyskuussa. 

Altian osakkeenomistajat saavat enemmistön Anorasta

Sulautuminen voi viivästyä syksyyn, sillä kilpailuviranomaisten edellyttämistä myynneistä on solmittava sitova sopimus ennen sulautumisen täytäntöönpanoa.

Alun perin sulautumisen oli määrä tapahtua tämän vuoden alkupuolella.

Molemmilla yhtiöillä on vahva asema pohjoismaisilla alkoholimarkkinoilla. Altia toimii Pohjoismaissa ja Baltiassa viinien ja väkevien alkoholijuomien markkinoilla. Arcus on maailman suurin akvaviitin tuottaja. Sillä on myös vahvat markkina-asemat viinien ja väkevien alkoholijuomien pohjoismaisilla markkinoilla.

Altian osakkeenomistajien omistusosuudeksi Anorasta on tulossa 53,5 prosenttia.

Lisää aiheesta:

Nyt se on varmaa: Alkoholijuomayhtiöt Altia ja Arcus yhdistyvätOlvi ostaa Tanskan neljänneksi suurimman panimon – "Kyky tuottaa monipuolista ja trendikästä tuotevalikoimaa"Viranomainen hyväksyy Altian ja norjalaisen Arcuksen sulautumisen ehdollisena – tämän viinamerkin suomalaisfirma joutuu myymäänRuotsin kilpailuviranomainen hyväksyi ehdollisena Altian ja Arcuksen sulautumisenRuotsin kilpailuviranomainen siirtää alkoholiyhtiö Altian ja Arcuksen yhdistymisen jatkokäsittelyynKoskenkorvasta tunnettu Altia yhdistyy norjalaisyhtiön kanssa – yhtiölle täysin uusi nimi
TalousNorjaAlkoholiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 09:32
    Nokia

    Suuri tulospäivä: Stora Ensolle valtava pudotus

  • 08:44
    Muutosneuvottelut

    Elisa aloittaa muutosneuvottelut – jopa 400 saatetaan irtisanoa

  • Eilen18:58
    Huoltoasemat

    STT:n tiedot: Neste keskeyttänyt polttoaineiden toimittamisen Teboilille

  • Eilen17:26
    Kotimaa

    Olut maistuu Suomessa yhä entistä vähemmän – nyt myös lonkeroissa tapahtunut käänne

  • Eilen16:49
    Henkirikokset

    Uutta tietoa: Vauvanmurhasta epäilty nuori nainen ulosotossa