Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Noa, 13, pelasti hukkuvan naisen Porissa: "Isä sanoi, että on ylpee musta"

2:24Noa, 13, pelasti hukkuvan naisen Porissa:"Isä sanoi, että on ylpee musta kun tein niin"– Käskin ottamaan minusta kiinni. Sit mä uin ja vedin sen siihen rantaan, Noa kertoo pelastettuaan naisen hengen Porissa Kirjurinluodon uimarannalla.
Julkaistu 08.06.2021 17:58
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Porissa tapahtui tiistaina päivällä onnettomuus, kun nainen joutui virtaavan veden varaan Kirjurinluodon uimarannalla.

Ilta-Sanomat kertoi, että kyseessä oli iäkkäämpi nainen ja naisen hukkumiselta oli pelastanut 10-13-vuotias poika. Pelastuslaitos kiitteli nuoren pojan toimintaa tilanteessa.

MTV Uutiset tavoitti 13-vuotiaan porilaisen, Noa Stenrosin, joka pelasti naisen hukkumiselta uimarannalla.

Stenros kertoo MTV Uutiset Liven haastattelussa olleensa serkkujen sekä enon kanssa nauttimassa hellepäivästä, kun yllättävä tilanne tuli vastaan.

– Istuttiin penkillä ja nautittiin kesäpäivästä, kun näin, että joku huitoi ja huusi rannalla, että "onks ketää hyvää uimataitosta". Kun mä jotenkuten osaan uida hyvin, niin juoksin sinne auttamaan tietenkin.

"Isä soitti ja sanoi, että on ylpee musta"

Stenros kertoo, että nainen oli ajautunut tilanteessa poijualueen ulkopuolelle. Voimat olivat loppumassa ja hätä oli todellinen.

Poika ohjeisti naista tarttumaan hänen käteensä.

– Käskin ottamaan minusta kiinni. Sit mä uin ja vedin sen siihen rantaan, Noa sanoo.

Stenros kertoo saaneensa naiselta jälkeenpäin kiitokset. Poika sanoo, että toisen ihmisen hengen pelastaminen tuntui hyvältä.

– En mä vielä voi käsittää, mitä oon tehnyt, mutta aika hyvältä silti tuntuu, että on jonkun hengen pelastanut. Siinä oli aika kova virtaus ja olisi voinut itsellekin käydä pahemmin.

Noa kertoo saaneensa tilanteen jälkeen isältään puhelun.

– Isä soitti ja sanoi, että se on ylpee musta kun mä oon niin tehnyt.

Kuuntele Noan koko haastattelu yläpuolelta MTV Uutiset Liven lähetyksestä.

Lisää aiheesta:

Varoitus pikavauhtia tulleen talven vaaroista: Tommi, 9, vajosi jäihin Vantaalla, tilanteen nähnyt vaatimaton sankari säntäsi perään – "Poika oli kaulaansa myöten vedessä"Uskomaton pelastustarina! 15-vuotias Aleksi pelasti humalaiset nuoret miehet hukkumiselta: "Osa rannalla olevista kavereista nauroi"13-vuotias Mira-Maria on sankari! Pelasti pohjaan vajonneen miehen syvyyksistä – "Sukelsin ainakin 15 kertaa"Matias, 12, pelasti hukkuvan 5-vuotiaan pikkutytön – "Jos en olisi ollut lähellä, kuka tietää, mitä olisi voinut tapahtua"Äiti varoittaa salakavalasta hukkumisvaarasta – pienelle Eemelille oli käydä huonostiHurjistunut hauki puraisi 10-vuotiasta Mickyä: "Pojan ilme oli sellainen, että nyt on joku huonosti"
PoriOnnettomuudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pori
  • 9.10.14:35
    Jäänmurtajat

    Asiantuntija kertoo, kauanko jäänmurtajamegadiilistä on iloa taloudelle

  • 16.9.11:03
    Liikenneonnettomuudet

    Yksi ihminen kuoli ulosajossa Porissa – auto kääntyi katolleen

  • 5.9.16:52
    Helle

    Huh hellettä! Porissa yli 25 asteen lukemat mittarissa

  • 3.9.15:13
    Kalat ja vesieläimet

    "Olihan ihmetys": Benjaminin rysään jäi Suomessa 1960-luvulla sukupuuttoon kuollut kala – katso kuvat 15-kiloisesta mötköstä

  • 23.8.18:46
    Suomen Kristillisdemokraatit (KD)

    Tältä näyttää kristillisdemokraattien uusi johto