Nikita Fouganthine on tuomittu Helsingin käräjäoikeudessa kahden vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen sekä sakkoihin muun muassa pahoinpitelyistä, rattijuopumuksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta sekä tuhotyöstä.
Pahoinpitely oli tapahtunut kesäkuussa vuonna 2011. Fouganthine oli ollut kahden miehen kanssa ravintola Kurvittaressa viettämässä iltaa. Oikeudessa kuullun asianomistajan mukaan kolmikko oli ollut poistumassa ravintolasta samaan aikaan, kun hän oli puolestaan ollut menossa tupakkakoppiin ravintolan tuulikaapin viereen.
Kolmikko oli palannut takaisin ravintolaan ja väittänyt asianomistajan vieneen heille kuuluneen mustan repun. Tämän jälkeen kolmikko oli raahannut miehen tämän omien sanojen mukaan kadulle.
Mies oli kertomansa mukaan kaatunut, minkä jälkeen häntä oli potkittu useita kertoja kylkiin, päähän ja käsiin. Potkuista aiheutui verenvuotoa ja mustelmia.
Lopulta Fouganthine oli sumuttanut kaasua tilanteeseen tullutta miestä ja asianomistajaa kohden.
Fougenthine näkee tapahtumat toisin
Vastaajana kuultu Nikita Fouganthine on puolestaan kertonut tavanneensa puistossa kaksi tuttavaansa ja lähteneensä viettämään heidän kanssaan iltaa. He päätyivät Kurvittareen, missä yksi kolmen miehen seurueesta oli halunnut vääntää kättä muiden ravintolassa olleiden henkilöiden kanssa.
- Mitään muuta tavanomaisesta (tönimisestä) poikkeavaa väkivaltaa ei ravintolassa ollut ollut, eikä myöskään mitään pippurisumutetta käytetty, kuvailee Fouganthine illan tapahtumia oikeudelle.
Sen sijaan myöhemmin Kustaa Vaasan luona joku oli Fouganthinen mukaan lyönyt häntä ja hän oli iskenyt takaisin. Paikalle tuulleet poliisit eivät olleet välittäneet tapahtuneesta, koska kummallakaan osapuolella ei ollut ollut vaatimuksia toisiaan kohtaan.
