NHL-neuvottelut jatkavat junnaamistaan

NHL ei pääse alkamaan ainakaan ennen joulukuuta.
NHL ei pääse alkamaan ainakaan ennen joulukuuta.Getty Images
Julkaistu 12.11.2012 08:34(Päivitetty 12.11.2012 08:34)

MTV3-STT-Reuters

Jääkiekon NHL:n työsopimusneuvottelut jatkuivat sunnuntaina New Yorkissa ilman mainittavaa edistymistä. Keskustelussa olivat lähinnä esillä pelaajien sopimuksiin liittyvät asiat. Keskustelut jatkunevat maanantaina Torontossa.

Pelaajayhdistyksen johtajan Donald Fehrin mukaan tietä sopuun ei hänen mielestään näy. NHL:n varatoimitusjohtaja Bill Daly kuvaili keskusteluja vilpittömiksi, mutta edistystä ei tapahtunut. Pelaajat ja omistajat ovat monessa perusasiassa eri mieltä.

NHL:n omistajat haluavat muun muassa välttää jatkossa pitkiä sopimuksia. Sopimusten enimmäiskestoksi on esitetty viittä vuotta. Lisäksi pelaajasta voi tulla vapaa agentti vasta kahdeksan pelivuoden tai 28 vuoden iän jälkeen. Myös omistajat haluavat liigan tuloille tasajaon, kun tähän asti pelaajien osuus noin 3,3 miljardin dollarin potista on ollut 57 prosenttia.

NHL:n runkosarjan piti alkaa lokakuussa. Työsulku alkoi 15. syyskuuta. Neuvottelut ovat jatkuneet yhtäjaksoisina keskiviikosta saakka.

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko