MTV Uutiset Live näyttää Saarikon tiedotustilaisuuden suorana kello 13.
Valtiovarainministeriö aloitti tänään sisäiset neuvottelut ensi vuoden budjettiehdotuksesta.
Neuvottelut käydään valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) johdolla Espoossa. Paikalla Espoossa on myös kuntaministeri Sirpa Paatero sekä valtiovarainministeriön ylintä virkamiesjohtoa.
Saarikko astui median eteen iltapäivällä, kun takana oli ensimmäinen osuus valtiovarainministeriön sisäisestä budjettikeskustelusta. Budjettivalmistelut jatkuvat tänään myöhemmin iltapäivällä.
– Olemme saaneet tilannekuvan talouden tilanteesta ennusteiden ja erilaisten mittareiden valossa, Saarikko kertoi tiedotustilaisuudessaan.
Saarikon mukaan suomalaiset luottavat niin omaan kuin valtionkin talouteen.
– Taloudessa on vahva poutasää käynnissä. Hyvän sään aikaan kannattaa laittaa asioita kuntoon. Meillä on käynnissä maailmassa vahva talouden kasvukehitys.
Saarikko haluaa taata osaavan työvoiman saatavuuden yrityksille talouden elpyessä koronakriisistä.
Ensi vuoden budjettia valmisteleva Saarikko kertoi toimittajille, että valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Juha Majanen tulee kutsumaan koolle muiden vastuuministeriöiden kansliapäälliköitä.
Heidän toimeksiantonaan on etsiä hallituksen ensi kuun budjettiriihen päätöksenteon tueksi täsmätoimia, joilla varmistettaisiin osaavan työvoiman saatavuutta.
Saarikon mukaan osaavan työvoiman riittävyys on toistuva huoli yritysten kanssa toistuvissa keskusteluissa.
Työvoiman saatavuuden varmistamisessa ei Saarikon mukaan riitä yksittäinen toimi. Hänen mukaansa on tarkasteltava niin työperäistä maahanmuuttoa, eri paikoissa olevien työttömien ja työpaikkojen kohtaamista kuin keinoja edistää työssä jaksamista ja mahdollisuutta työskennellä pidempään.
– Katsoisin myös nuorten ikäluokkien suuntaan, Saarikko sanoi enempää täsmentämättä.