Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nato-operaatioihin ilmoituksella? Näin Puolustusvoimain uusi komentaja näkee tulevaisuuden

7:38Nato-operaatioihin reservistä ilmoituksella? Näin Puolustusvoimain uusi komentaja näkee tulevaisuudenKatso haastattelu tästä.
Julkaistu 17.04.2024 21:45
Toimittajan kuva
Ville Kettunen

ville.kettunen@mtv.fi

Puolustusvoimain uusi komentaja uskoo, että jollain aikajänteellä Nato-operaatioista tulee velvoittavia Puolustusvoimien henkilökunnalle. Reserviläisten osalta hän uskoo, että tulevaisuudessa oman asemansa saa päättää.

Uusi puolustusselonteko pyritään saamaan eduskuntaan vielä tämän vuoden aikana. Se on merkittävä paperi Puolustusvoimien kannalta.

Puolustusvoimain uusi komentaja Janne Jaakkola sanoo, että Puolustusvoimien näkökulmasta siihen liittyy kaksi isoa kokonaisuutta.

– Liittoutumisen vaikutukset puolustusjärjestelmämme kehittämiseen ja se, mihin me tulevina vuosina valmistaudumme investoimaan.

Reserviläisiä Nato-operaatioille?

Miten Suomi sitten toimii Naton jäsenenä: reserviläisten ja kantahenkilökunnan velvoittaminen Nato-operaatioihin?

– Koska puolustusjärjestelmämme tulee säilymään tällaisena kuin se nyt on, niin hyvin pitkälle se perustuu reserviläisiin.

Jaakkola uskoo, että jollain aikajänteellä Nato-operaatioista tulee velvoittavia Puolustusvoimien henkilökunnalle.

– Reserviläisten osalta oma näkemykseni on, että se koskee sen tyyppisiä reserviläisiä, jotka sitoutuvat tehtäviin Suomen alueen ulkopuolella, mutta ei koko reserviin.

Jaakkola näkee, että asepalvelukseen hakeutuvat tekisivät päätöksen omasta asemastaan hakiessaan palvelukseen tai myöhemmin.

– Tämä on erittäin tärkeä yhteiskunnallinen ja poliittinen keskustelu, joka meidän pitää käydä.

Keskustelu tulee käydä Jaakkolan arvion mukaan ennen kuin lainsäädäntöhankkeita viedään voimakkaasti eteenpäin.

Jaakkola luottaa, että reservistä löytyy kiinnostusta liittyä Nato-operaatioihin.

Koko Asian ytimessä -jakson voit katsoa MTV Katsomosta.

6:25Euroopan puolustajaKATSO MYÖS: Veeti, 21, sai stressihäiriön taisteluista – kertoo nyt, miksi haluaa palata Ukrainaan

Lue myös: Veeti, 21, sai stressihäiriön taisteluista – kertoo nyt, miksi haluaa palata Ukrainaan

Lisää aiheesta:

Riittääkö halukkaita reserviläisiä Nato-tehtäviin? Liitto: "He ovat kyselleet jo"Häkkänen: Naton valmiusjoukkoihin reserviläisiä Suomesta, asevelvollisuuslakia uudistettavaNato saattaa tarvita 4000 sotilaan joukkoa Suomesta käyttöönsä – mutta mistä ja millä ehdoilla ryhmä kasataan?Näitä muutoksia Nato-jäsenyys tuo Suomen armeijaan – tärkeään kysymykseen saadaan vastaus vasta Ukrainan sodan jälkeenPuolustusvaliokunnan Antti Häkkäseltä tiukka kommentti reservistä eroaville: "Ajattelevat, että se on jonkun toisen tehtävä"Näin Nato muuttaa varusmiespalvelusta – varusmiesliiton puheenjohtaja: Työpaikkoja puolustusvoimiin lisää
Asian ytimessä.docPuolustusvoimatNatoArmeijaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä.doc
  • 2.11.10:02
    Tukholma

    Teksti-TV 666:n jäsenet tunnistetaan Tukholman kaduilla – "Suomi-musiikille on Ruotsissa tilaa ja tilausta"

  • 2.11.07:30
    Tukholma

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • 2.11.06:46
    Syöpä

    Savuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhään

  • 1.11.06:45
    Syöpä

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"

  • 26.10.08:30
    Syöpä

    Elli, 42, on sairastanut keuhkosyöpää jo 13 vuotta: "Elän puolen vuoden sykleissä"