Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nasima Razmyar: Paluu Afganistaniin on suuri haaveeni

Nasima Razmyar. Kuva: MTV3.
Nasima Razmyar. Kuva: MTV3.
Julkaistu 04.01.2011 18:55

Vuoden pakolaisnainen Nasima Razmyar ei koskaan jättäisi Suomea kokonaan, mutta unelmana olisi päästä vielä joskus synnyinmaahan Afganistaniin, jossa hän ei ole käynyt lapsuuden jälkeen.

– Toistaiseksi en ole käynyt siellä, mutta se on ehdottomasti suurimpia haaveitani. Haluaisin mennä Afganistaniin pitemmäksi aikaa ja perustaa sinne tyttökoulun, Nasima haaveilee.

Nasiman perhe on asunut Suomessa pian yhdeksäntoista vuotta ja he ovat kotiutuneet Pohjolaan mainiosti.

– Arvostamme tätä yhteiskuntaa ja ihmisiä. Täällä on perusturva jokaiselle, mutta myös sellaista puhtautta ja aitoutta, jonka me näemme ehkä paremmin kuin Suomessa aina asuneet. Ei ole montaa vastaavaa paikkaa maailmassa.

Nasima muistuttaa, että he olisivat voineet valita muunkin maan kuin Suomen. Hänen isänsä on kuitenkin aina painottanut perheelleen, että Suomi on paras paikka.

– En missään nimessä lähtisi täältä pois. Olen niin kotonani Suomessa. Ja Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelman myötä tajusin, miten suvaitsevainen maa tämä on. Täällä ei ehkä halata heti, mutta toisia kyllä tuetaan ja kannustetaan, hän kiittää.

SDP:n ehdokkaana oleva Nasima lähteekin eduskuntavaaleihin luottavaisin mielin. Hänellä on sitoutunut tukiryhmä: muun muassa omat perheenjäsenet ovat luvanneet auttaa vaivojaan säästelemättä.

– Vaalibudjettini on lähes nollatasolla. Mutta en usko, että raha ratkaisee. Totta kai esitteet ja nettisivujen tekeminen maksavat, mutta pidän tärkeämpänä ihmisten kohtaamista. Jos vaalirahakohusta on seurannut jotain hyvää, niin ehkä se, että ehdokkaat ovat aiempaa paremmin samalla viivalla. Ehkä nyt puhutaan oikeista asioista ihmisläheisesti, eikä pelkkiä mainoslauseita.

(MTV3–ANULIINA TULLA)

Lisää aiheesta:

Nasima Razmyar MTV Uutisille: Elokuva-alan leikkaukset ovat kaikkien aikojen yritystukipuhallusOrpo hiljaa Purran puheiden jälkeen – oppositio syyttää johtajuuden puutteestaSanna Marin julkaisi vauhdikkaita festariotoksia – tanssi pöydälläSanna Marin juhli julkkisseurassa RuisrockissaHS: Razmyar ei ole käytettävissä Helsingin apulaispormestariksiNasima Razmyar PS-ministerien pakolaislinjasta: "Täysin sydämetöntä – ja pääministeri juoksee perässä"
Nasima Razmyar

Tuoreimmat aiheesta

Nasima Razmyar
  • 22.9.17:42
    Elokuvat

    Nasima Razmyar MTV Uutisille: Elokuva-alan leikkaukset ovat kaikkien aikojen yritystukipuhallus

  • 30.8.21:47
    Petteri Orpo

    Orpo hiljaa Purran puheiden jälkeen – oppositio syyttää johtajuuden puutteesta

  • 11.8.15:04
    Sanna Marin

    Sanna Marin julkaisi vauhdikkaita festariotoksia – tanssi pöydällä

  • 7.7.16:02
    Sanna Marin

    Sanna Marin juhli julkkisseurassa Ruisrockissa

  • 3.5.19:22
    Helsinki

    HS: Razmyar ei ole käytettävissä Helsingin apulaispormestariksi