Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nämäkin edustajat ovat saaneet vankeustuomion

Nuorisosäätiöjutussa tuomitun Antti Kaikkosen (kesk.) lisäksi vankeustuomion on saanut ainakin neljä kansanedustajaa edustajakautensa aikana.
Nuorisosäätiöjutussa tuomitun Antti Kaikkosen (kesk.) lisäksi vankeustuomion on saanut ainakin neljä kansanedustajaa edustajakautensa aikana.Lehtikuva
Julkaistu 30.01.2013 21:03(Päivitetty 30.01.2013 21:05)

Viime vuosina muutama kansanedustaja on tuomittu kautensa aikana ehdolliseen vankeuteen.

Kauko Juhantalon (kesk.) niin sanotussa koplausjutussa saama valtakunnanoikeuden tuomio vuonna 1993 johti jopa eduskunnasta erottamiseen.

Juhantalon "koplaus" johti eduskunnasta erottamiseen

Rainer Erlund (r.) valittiin eduskuntaan keväällä 1999, ja pian vaalien jälkeen julki tuli tieto, että häntä epäillään nuoren tytön häirinnästä.

Oikeuskäsittelyjen varjostama eduskuntaura päättyi veneonnettomuuteen

Sirpa Pietikäisen (kok.) vuonna 1983 alkanut ura kansanedustajana katkesi vuonna 2003 autonsiirtoon illanvieton jälkeen.

Pietikäisen kohtalokas autonsiirto johti tuomioon

Tony Halme (ps.) valittiin eduskuntaan 2003 äänivyöryllä. Hänen kansanedustajakauttaan varjostivat rikostuomiot.

Äänivyöryllä alkanut kansanedustajan ura jäi lyhyeksi

Kansanedustaja Ilkka Kanervan (kok.) syntymäpäiväjuhliin liittyvän jutun käsittely on yhä kesken. Asiaa käsitellään hovioikeudessa maaliskuussa. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Kanervan viime vuoden huhtikuussa vuoden ja kolmen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen törkeästä lahjuksesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta. Tuomio syntyi äänin 2–1.

Kanerva vaatii hovioikeutta hylkäämään kaikki syytteet. Hän perustelee valituksessaan muun muassa, että hänelle tarjottu 60-vuotissyntymäpäiväjuhla oli ystävien hyväksyttävä huomionosoitus ulkoministerille.

(MTV3–STT)

Lisää aiheesta:

Vornanen, Laakso, Peltokangas, Rydman ja Hakkarainen: tällaisia ovat PS:n edustajien tuoreimmat rikosepäilytKauko Juhantalo tunnettiin värikkäästä urastaan: Näin MTV uutisoi eduskunnasta erotetun kansanedustajan saamasta lahjustuomiosta vuonna 1993Kauko Juhantalo on kuollut – keskustan puheenjohtajalta koskettava muisto: "Vielä viime vaalikaudella hän oli seniori, minä juniori"Kauko Juhantalokin sen tietää: Syyte tai tuomio ei ole este eduskuntaan pyrkimiselle – 50 vuotta sitten kansalaisluottamuksen saattoi vielä menettää40 vuoden aikana eduskunnasta on erotettu vain yksi kansanedustaja – eronpyyntöihin "politiikan moraalin rappion" tai poliittisen toiminnan lopettamisen takia ei suostuttuIlkka Kanervasta tuli kansanedustaja 15 331 päivää sitten – "Mietin, miten saan muut ymmärtämään viisauteni"
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen18:52
    Liikennevalvonta

    Voiko tekoälyn valjastaa peltipoliisien avuksi Suomessakin?

  • Eilen18:35
    Anneli Auer

    Auerin tytärten liikuttavat viestit toisilleen vuosien eron jälkeen: "Ootko sä keneks luulen?"

  • Eilen16:51
    Ryöstöt

    15-vuotias epäilty ryöstäjäteini vangittu Jyväskylässä

  • Eilen15:45
    Liikenne

    Rikollista sähläystä ajokokeissa: Tuomiot rapsahtivat

  • Eilen14:58
    Timo Vornanen

    Kiistakumppani trollasi rajusti Vornasta lennokkailla tarinoilla: "Mutta se ei ole laitonta"