Mikkeli ja neljä muuta kuntaa täyttivät vuoden 2023 tilinpäätöksissä kriisikunnan kriteerit, kerrotaan valtiovarainministeriöstä MTV Uutisille.
Erittäin huonossa taloustilanteessa olevat kunnat voivat Suomessa joutua niin sanottuun kriisikuntamenettelyyn.
Valtiovarainministeriön hallitusneuvos Minna-Marja Jokinen kertoo viiden kunnan täyttäneen kriisikunnan kriteerit viime vuoden tilinpäätöksissään.
– Kriteerit täyttyivät viidellä kunnalla: Kyyjärvi, Lemi, Lestijärvi, Mikkeli, Pertunmaa, Jokinen kirjoittaa sähköpostissa.
Mikkeli myi energiayhtiönsä
Ylivoimaisesti suurin kriisikunnaksi laskettu kunta oli 52 000 asukkaan Mikkeli. Sen taseessa on ollut vuodesta 2018 lähtien kattamatonta alijäämää, viime vuonna noin 18 miljoonaa euroa.
Mikkeli myi kuitenkin viime marraskuussa 49 prosenttia omistamastaan energiayhtiöstä britannialaiselle sijoitusyhtiölle, joten alijäämät ovat nyt jo historiaa.
Näin ollen Mikkeli ei enää täytä kriisikunnan kriteerejä.
Neljä muuta kriisikuntaa ovat selvästi pienempiä.
Mikkelin eteläpuolella sijaitsevan Pertunmaan talousongelmat ovat jatkuneet vuosia. Kunta ei ehdi nähdä satavuotispäiväänsä, sillä Pertunmaan on määrä liittyä Mäntyharjun kuntaan ensi vuoden alusta.
