Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naisopettajaa epäillään kahdesta lapsen hyväksikäytöstä – uhrit 12–14-vuotiaita

Uhrit olivat tapahtumahetkellä 12–14-vuotiaita.
Uhrit olivat tapahtumahetkellä 12–14-vuotiaita.Lehtikuva
Julkaistu 20.05.2016 10:11
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Itä-Uudenmaan poliisilaitos tutkii tapausta, jossa naisopettajaa epäillään kahdesta seurustelusuhteesta alaikäisten oppilaiden kanssa. Uhrit olivat tapahtumahetkellä 12–14-vuotiaita.

Epäillyt tapaukset sattuivat Vantaalla vuosina 2012–2016. Asia tuli ilmi toisen oppilaan kerrottua asiasta viranomaiselle, joka teki asiasta ilmoituksen poliisille.

Asiaa tutkitaan epäiltynä törkeänä lapsen seksuaalisena hyväksikäyttönä, seksuaalisena hyväksikäyttönä ja virkavelvollisuuden rikkomisena. Epäilty tekijä on vangittu.

Asian arkaluonteisuuden ja asianomistajien suojaamiseksi poliisi ei tiedota asiasta enempää. Poliisi suorittaa asiassa esitutkinnan, jonka jälkeen asia etenee syyttäjälle syyteharkintaan.

Pidätetty virasta

Vantaan kaupungin perusopetuksen johtaja Ilkka Kalo kertoo, ettei vastaavaa tapausta ole hänen kahdeksan vuotta kestäneen virkansa aikana tullut vastaan.

Teosta epäilty opettaja pidätettiin virasta heti, kun poliisilta tuli tieto epäilystä. Opettaja oli toistaiseksi voimassa olevassa palvelussuhteessa. 

Kalo kertoo, että viranomaiset seuraavat työntekijöiden toimia epäasiallisen käytöksen varalta. Kouluissa rehtorit ja apulaisrehtorit valvovat, että opettajat ja muut työntekijät toimivat asiallisesti.

– Kaikkea ei kuitenkaan voin nähdä, kuulla tai tietää, hän toteaa.

Lisää aiheesta:

Poliisi tutkii: Alaikäinen joutui seksuaalirikoksen uhriksi koulussa KauniaisissaPoliisi ei aloita esitutkintaa Kallion lukion häirintäepäilyistä – sai varoituksen vuonna 2004Naisopettajaa syytetään kolmen oppilaansa seksuaalisesta hyväksikäytöstä – tuomio tänäänNaisopettajaa epäillään oppilaiden seksuaalisesta hyväksikäytöstä – oppilaan ilmoitus paljastiTällainen on lasten hyväksikäytöstä epäilty naisopettaja – opetti myös ratsastustaPoliisi tutkii seksuaalista hyväksikäyttöä: Oppilaan ja opettajan epäillään seurustelleen
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 18:45
    Ampumatapaukset

    Uutta tietoa teinin ampumisesta Töölön rappukäytävässä: Taustalla 300 euron velka ja kauna – poliisilla toinenkin epäilty

  • 15:46
    Väkivaltarikokset

    Ratinan puukottaja vähätteli tekoaan: "Vois painaa villasella" – yksi asia johti verityöhön

  • 15:27
    Kannabis

    Poliisi ratsasi vuosia toimineet Keiteleen kannabiskasvattamot – mies ja nainen vangittu

  • 15:04
    Rauma

    Mies tarttui rinnuksista ja huusi – näitkö tämän välikohtauksen Raumalla?

  • 14:56
    Henkirikokset

    Ratinan puukotuksista kolme oli henkirikoksen yrityksiä – tämä tapahtumista selvisi