Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nainen sai hirttotuomion, koska joi samasta ämpäristä kuin muut – 8 vuoden jälkeen se kumottiin: "Itken ja kiitän Jumalaa"

0:48Pakistanilaisnaisen hirttotuomio kumottiin 8 vuoden jälkeen
Julkaistu 31.10.2018 10:37
Toimittajan kuva

Kalle-Ville Lahtinen

kalle-ville.lahtinen@mtv.fi

Pakistanilainen oikeusistuin on kumonnut kristityn Asia Bibin kuolemantumion, joka langetettiin väitetystä jumalanpilkasta kahdeksan vuotta sitten.

Tapauksen juuret juontavat välikohtaukseen, jossa Asia Bibi, oikealta nimeltään Asia Noreen, oli korjaamassa muiden naisten kanssa hedelmäsatoa Sheikhupurassa, Punjabin pääkaupungin Lahoren lähistöllä.

Kuumista oloista johtuen naisilla oli juomavesiämpäri, josta he ammensivat virkistystä. Kun katolinen Asia Bibi oli ottanut kupillisen vettä ämpäristä, ryhmän musliminaiset tulivat siihen tulokseen, että vesiämpäri oli saastunut ja sitä ei enää voinut käytttää. Asiasta kirjoittaa muun muassa BBC. 

Naiset vaativat, että Bibi kääntyisi muslimiksi. Seurasi riita, jossa Bibin väitettiin loukanneen kolmeen kertaan profeetta Muhammedia.

Ikkunaton eristysselli 

Lukutaidottoman Bibin viisilapsinen perhe oli kylän ainoa kristitty.

Palattuaan kotiin Bibi joutui tunnistamattoman joukkion hakkaamaksi ja pidätettiin poliisitutkinnan ajaksi. Hän sai kuolemantuomion hirttämällä, jota odottamaan hänet määrättiin ikkunattomaan eristysselliin.

Bibi ei koskaan tunnustanut jumalanpilkkaa, mutta myönsi suuttuneensa. Bibin lakimiesten mukaan syytteet olivat täynnä ristiriitoja.

Hurja laki

Islam on Pakistanin kansallisuskonto ja jumalanpilkkalait ovat ankaria. Ne herättävät vahvoja tunteita, mutta niitä sovelletaan myös poliittisesti sekä kristittyjä että muslimeja kohtaan.

Kuolemantuomioita ei tiettävästi ole koskaan pantu täytäntöön, mutta jotkut tuomitut ovat kuolleet epäselvissä oloissa.

Kun Bibin tuomiosta oli kulunut vuosi, Punjabin kuvernööri Salman Taseer vaati sen perumista. Taseer kuoli, kun hänen henkivartijansa Mumtaz Qadri ampui hänet keskellä päivää.

Henkivartija Qadri oli tunnettu kovien jumalanpilkkalakien kannattaja. Qadri sai teostaan niinikään kuolemantuomion, mutta kannattajiensa silmissä hän on sankari.

Tytär aikoi halata äitiään vapaudessa

Myös Pakistanin hallituksen ministeri, jonka vastuualueeseen kuuluivat krisittyjen asiat, murhattiin.

Islamabadissa väkijoukko oli kokoontunut seuraamaan Bibin tuomion kumoamista ja prosessia vaadittiin keskeytettäväksi.

Bibin tytär oli aiemmin sanonut halaavansa äitiään, kun vapaus koittaa.

– Itken ja kiitän Jumalaa vapautuksesta, sanoi Eisham Ashiq uutistoimisto AFP:lle.

Lisää aiheesta:

Kaksi jogurttihyökkäyksen kohteeksi joutunutta naista pidätettiin Iranissa – tilanteeseen puuttuneelle kauppiaalle varoitusRaskaana ollut opettaja tappoi 7 sukulaistaan "kielletyn rakkauden takia" – nyt hänestä on tulossa ensimmäinen Intiassa hirttotuomion saanut nainen 66 vuoteen Tummaihoinen George Stinney Jr. teloitettiin 14-vuotiaana valkoisten tyttöjen murhista – minuuteissa tehty päätös julistettiin vääräksi 70 vuotta myöhemmin Työnhakuilmoituksessa vaadittiin "henkistä lujuutta ja moraalia" – Sri Lanka on palkannut hirttomiehiä aikoessaan toteuttaa ensimmäiset teloitukset yli 40 vuoteenOsa Saudi-Arabian teloittamista miehistä oli syyttömiä – heidät pakotettiin tunnustuksiinNoituudesta kuolemaan tuomitut naiset vapautettiin Saudi-Arabiassa – ehtivät istua 10 vuotta syytettyinä loitsuista ja mustasta magiasta
PakistanKristinuskoIslamKuolemantuomioUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pakistan
  • 8.11.07:43
    Afganistan

    Afganistanin ja Pakistanin neuvottelut aselevon jatkosta kariutuivat jälleen

  • 31.8.17:33
    Donald Trump

    NY Times: Intian pääministeri Modi ei innostunut Nobel-Trumpista, sai kostoksi jättitullit

  • 31.8.10:31
    Vladimir Putin

    Putin ja Kim Jong-un Kiinaan: Tästä tapaamisissa on kyse

  • 19.8.23:42
    Tulvat

    Pakistanin monsuunisateiden aiheuttamat maanvyörymät ovat tuhonneet kokonaisia kyliä

  • 17.8.20:05
    Tulvat

    Yli 150 kateissa ja lähes 350 kuollut Pakistanin tulvissa