Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin Suomen valtionjohto kuvaili historiallista päätöstä hakea Nato-jäsenyyttä: "Ei koskaan enää yksin"

43:03Suomi hakee Nato-jäsenyyttä: Katso koko Niinistön ja Marinin tiedotustilaisuusSuomi hakee Nato-jäsenyyttä: Katso koko Niinistön ja Marinin tiedotustilaisuus
Julkaistu 15.05.2022 15:15
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Pääministeri Sanna Marinin mukaan päätös hakea Nato-jäsenyyttä tehtiin, jotta Suomi ei joutuisi enää koskaan sotaan.

Suomen valtionjohto päätti tänään, että Suomi hakee sotilasliitto Naton jäsenyyttä. Päätöksen tekivät tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittinen ministerivaliokunta (TP-UTVA).

Niinistö ja pääministeri Sanna Marin (sd.) kuvailivat tiedotustilaisuudessa päivää historialliseksi.

– Uusi aikakausi aukeaa. Turvallisuus ei ole nollasummapeliä. Kun Suomen turvallisuus kasvaa, se ei ole keneltäkään pois. Kokonaisturvallisuus kasvaa, Niinistö kuvaili.

Lue lisää: Suomi hakee Nato-jäsenyyttä: "Tämä on historiallinen päivä"

Myös Marin kuvaili päätöstä historialliseksi. Marinin mukaan päätös hakea Nato-jäsenyyttä tehtiin, jotta Suomi ei joutuisi sotaan enää koskaan.

– Olemme olleet sodassa Venäjän kanssa ja emme halua sellaista tulevaisuutta itsellemme tai lapsillemme. Teimme päätöksen, jotta Suomessa ei enää ikinä olisi sotaa. Tämä on teko rauhan puolesta.

– Emme enää voi luottaa siihen, että omillamme tulevaisuutemme Venäjän naapurina olisi turvallinen. Kaikki muuttui, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.

"Ei enää koskaan yksin"

Puolustusministeri Antti Kaikkosen (kesk.) mukaan Suomi oli nyt riittävän valmis tekemään Nato-päätöksen.

– Kevättalven aikana on käyty lukuisia keskusteluja Nato-maiden päättäjien kanssa. On tunnusteltu maaperää, haettu tukea, ystäviä ja turvaakin, jotta edellytykset päätöksenteolle olisivat olemassa. Nyt ne ovat olemassa.

– Kun jäsenyytemme hyväksymisprosessi tulevina kuukausina saatetaan pätöksen, lausahdus "ei koskaan enää yksin" saa niin vahvan selkänojan kuin tässä maailman ajassa on mahdollista. Tämä selkänoja on Naton viidennen artiklan mukaiset turvatakuut, Kaikkonen sanoi viitaten edesmenneen jalkaväenkenraalin Adolf Ehrnroothin lausahdukseen.

Kaikkonen sanoi pitävänsä tärkeänä, että Suomen Nato-päätöksellä on suomalaisten enemmistön vankka tuki.

– Aika harvassa asiassa suomalaiset taitavat olla yhtä yksituumaisia kuin siinä, että meidän on nyt aika ottaa askel Naton jäseneksi.

Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) mukaan kuluva kevät on ollut Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisessa keskustelussa poikkeuksellinen. 

– Olemme todistaneet sitä, että Euroopan turvallisuusarkkitehtuuri ja -mekanismit eivät ole kyenneet estämän sotaa Euroopassa. Tästä olemme joutuneet vetämään omat johtopäätöksenmme. Suomen Nato-jäsenyys on tietysti suuri askel turvallisuuden ja puolustuksemme suunnittelussa, mutta muuten ulkopolitiikkamme säilyy entisenlaisena. 

Tänään hallitus antaa eduskunnalle uuden Nato-selonteon, jossa esitetään Nato-jäsenyyden hakemista. Selonteon käsittely eduskunnassa alkaa maanantain lähetekeskustelussa. Eduskunta voi nopeimmillaan käsitellä asian jo maanantaina, mutta aikataulu riippuu muun muassa siitä, kuinka paljon kansanedustajat haluavat pitää puheenvuoroja. 

Lisää aiheesta:

Suomi on nyt Naton jäsen! Ulkoministeri Haavisto: "Suomelle on tärkeää saada myös Ruotsi mahdollisimman pian jäseneksi"Yli 210 puheenvuoroa Natosta: Eduskunnan historiallinen Nato-keskustelu kesti yli 14 tuntia, näin eri ryhmät ottivat kantaaTällaisen "henkisen harppauksen" suomalaiset ovat ottaneet Nato-kevään aikana – "Suomettuneisuuden aikakausi jää historiaan"Suomi hakee Nato-jäsenyyttä: "Tämä on historiallinen päivä"Näin puolustusvaliokunta perusteli Nato-jäsenyyden etuja Suomelle – Orpo: "Tämä ei ole suunnattu ketään vastaan"Ulkoministeri Haavisto brittilehdelle: Venäjän ydinaseet ovat nyt Suomen suuri huoli – "Minulla on oltava siihen vastaus"
NatoSanna MarinSauli NiinistöKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • Eilen10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan

  • ti09:42
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimat siirtyy Nato-standardin kaliipereihin uusissa käsiaseissa

  • 22.10.22:27
    Mark Rutte

    Naton Rutte vähätteli Trumpin ja Zelenskyin kiistoja

  • 22.10.16:38
    Sauli Niinistö

    Niinistö MTV:lle: En jarruttanut Suomen Nato-prosessia – "Minä taisin avata tämän"

  • 22.10.12:17
    MTV Uutiset Live

    Presidentti Niinistö panttasi "selkeää kantaansa" Natoon liittymisestä – vältteli vastausta viimeiseen asti