On mahdollista, että tilanne Suomen itärajalla vaikeutuu keväällä tai myöhemmin oleellisesti.
Eilen lausuntokierrokselle lähteneessä uudessa rajalakiluonnoksessa on varauduttu tilanteisiin, joissa Suomen ja Venäjän välisellä rajalla esiintyisi järjestyshäiriöitä tai muita uhkia. Lailla varaudutaan torjumaan välineellisen maahantulon kaikkein vakavimpia muotoja.
STT kysyi Rajavartiolaitoksen esikunnan apulaisosastopäälliköltä, eversti Marko Saarekselta, miten viranomaiset toimisivat, jos valtioneuvosto päättäisi rajoittaa kansainvälistä suojelua koskevien hakemusten vastaanottamista. Tällöin hakemuksia otettaisiin vastaan vain eräin poikkeuksin, esimerkiksi lapsen tai muun erityisen haavoittuvassa asemassa olevan henkilön oikeuksien turvaamiseksi.
Miten siis käytännössä toimittaisiin?
Lue myös: RKP:n Henriksson: RKP ei vielä hyväksynyt hallituksen rajalakia
– On keskeistä tunnistaa henkilöt, jotka kuuluvat tähän kategoriaan. Meillä on tähän liittyen ohjeistusta olemassa, mutta varmaan tähän lakihankkeeseen liittyen joudumme täsmentämään sitä, sanoo Saareks STT:lle ja jatkaa: