Näin Pistoriuksen väitetään murhanneen tyttöystävänsä

Oscar Pistoriusin (oik.) isä Henke Pistorius kurotti koskettamaan poikaansa kuulemistilaisuudessa Pretorian oikeustalolla 15. helmikuuta.Epa
Julkaistu 19.02.2013 10:32(Päivitetty 20.02.2013 06:04)

Eteläafrikkalaisen juoksijan Oscar Pistoriusín kuuleminen on alkanut Etelä-Afrikan pääkaupungissa Pretoriassa.

Syyttäjä Gerrie Nelin näkemyksen mukaan Pistorius nousi ylös sängystään, pisti proteesit jalkoihinsa, käveli seitsemän metriä luksusasuntonsa vessan ovelle ja ampui sen läpi 29-vuotiasta tyttöystäväänsä Reeva Steenkampia kohti.

Laukauksia oli neljä, joista kolme osui Steenkampiin. Sen jälkeen Pistorius rikkoi kylpyhuoneen oven ja kantoi Steenkampin alakertaan.

BBC:n mukaan Pistorius puhkesi kyyneliin kuunnellessaan syyttäjän kertomaa.

Syyttäjä vaatii Pistoriusille rangaistusta harkitusta murhasta.

Pistoriusin puolustusasianajajan Barry Roux'n mukaan todisteita harkitusta murhasta ei ole. Roux sanoi, että Pistorius ei ampuessaan tiennyt, kuka vessassa oli.

Pistoriusin, 26, jalat amputoitiin polvien alapuolelta hänen ollessaan alle vuoden ikäinen. Hän on sittemmin voittanut paralympiakultaa ja kilpaillut ensimmäisenä jalka-amputoituna juoksijana yleisurheilun MM-kisoissa ja olympialaisissa.

(MTV3 - Reuters - AFP)

Poliisi takavarikoi Pistoriusin talosta löytyneen iPadin – etsii motiivia

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat