Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin pieni osa suomalaisista uskoo kunnan- ja aluevaltuustojen kykyyn vaikuttaa palveluihin

Jarno Kuusinen / AOP
Julkaistu 01.02.2025 00:01

MTV UUTISET – STT

Joka toinen täysi-ikäinen on tyytyväinen asuinkuntansa palveluihin.

Joka toinen suomalainen epäilee aluevaltuuston mahdollisuuksia vaikuttaa palveluihin seuraavalla vaalikaudella, käy ilmi tuoreesta Kunnallisalan kehittämissäätiön (Kaks) tutkimuksesta. Tuleva vaalikausi on vuosina 2025–2029.

Vain reilu kolmasosa tutkimukseen vastanneista uskoo kunnanvaltuuston pystyvän vaikuttamaan kuntapalveluihin erittäin tai melko paljon.

Vielä harvempi eli noin neljäsosa luottaa aluevaltuuston mahdollisuuksiin vaikuttaa hyvinvointialueen palveluihin seuraavalla vaalikaudella. Puolet tutkimukseen vastanneista kyseenalaistaa aluevaltuuston mahdollisuudet vaikuttaa palveluihin.

Lue myös: Perussuomalaisten vaaliohjelma: Kouluihin tarkkailuluokat, ei "pervoilua", valmistuneet lääkärit pakolla töihin julkiselle

Miehet ovat naisia luottavaisempia sekä kunnan- että aluevaltuustojen vaikutusmahdollisuuksiin.

Yli 70-vuotiaista suurin osa suhtautuu pessimistisesti aluevaltuustojen mahdollisuuksiin vaikuttaa hyvinvointialueiden palveluihin. Kunnanvaltuustojen kykyyn vaikuttaa kuntapalveluihin uskovat vähiten 51–60-vuotiaat.

Alueittain vähiten uskoa kunnan- ja aluevaltuustojen vaikutusmahdollisuuksiin on itä- ja pohjoissuomalaisilla.

Hyvinvointialueisiin tyytymättömyyttä

Joka toinen täysi-ikäinen on melko tai erittäin tyytyväinen asuinkuntansa palveluihin. Hyvinvointialueensa palveluihin on tyytyväinen harvempi, noin kaksi viidestä kyselyyn vastanneesta.

Kyselyn mukaan sekä oman hyvinvointialueen että asuinkunnan palveluihin kohdistuu enemmän myönteisiä kuin kielteisiä kantoja, mutta hyvinvointialueisiin ollaan asuinkuntia selvästi tyytymättömämpiä.

Hyvinvointialueiden palveluihin melko tai erittäin tyytymättömiä kertoo olevansa neljännes tutkimukseen vastanneista. Asuinkunnan palveluihin kertoi olevansa tyytymättömiä vain kuudesosa kyselyyn vastanneista.

Tutkimuksen mukaan yli 60-vuotiaat ja eläkeläiset ovat keskimääräistä tyytyväisempiä sekä oman asuinkuntansa että hyvinvointialueensa palveluihin. Lisäksi ihmisten tulotason nousu vaikuttaa tutkimuksen mukaan vaikuttavan positiivisesti tyytyväisyyteen asuinkunnan ja hyvinvointialueen palvelutarjontaa kohtaan.

Tutkimuksen toteutti Verian marras–joulukuun vaihteessa. Haastateltavana oli runsaat 1  000 ihmistä.

Lisää aiheesta:

Kysely: Yli puolta suomalaisista ei kiinnosta muutto toiseen kuntaanBarometri: Luottamus Suomen ja ihmiskunnan tulevaisuuteen horjuuRuokakaupat ja apteekit saivat kehuja kansalaiskyselyssä – Alkon, Postin ja kotikunnan terveyspalvelujen suosio putosiVain harva uskoo palvelujen paranevan hyvinvointialueiden myötä – näin näkemykset jakautuvat puoluekantojen mukaanTuore tutkimus: Suomalaisten luottamus päättäjiin on vahvistunut – luottamus heikointa perussuomalaisten keskuudessaKuntien palveluihin ollaan enimmäkseen tyytyväisiä, paljastaa vaalikone – päätöksentekoon halutaan enemmän kuntalaisten mielipiteitä
KuntavaalitAluevaalitHyvinvointialueKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuntavaalit
  • 23.9.13:40
    Parkano

    Poliisi epäilee, että äänestäjiä olisi lahjottu oluella Parkanossa

  • 19.8.17:30
    Kuolemantapaukset

    Eemeli Peltosen kuolema valtava järkytys Järvenpäässä: "Sanattomaksi vetää"

  • 6.6.09:23
    Aluevaalit

    He äänestivät ahkerimmin alue- ja kuntavaaleissa

  • 4.6.15:07
    Vasemmistoliitto

    Kaksi jäsenyhdistystä pihalle Vasemmistoliitosta – "Pienen porukan törttöilyä"

  • 24.5.11:19
    Vaalit 2025

    Tuplavaalit sekoittivat äänestäjien päät – HS-selvitys paljasti, mikä kikka olisi vähentänyt hylättyjen äänten suurta määrää