Poliisin mukaan Imatralla kuvattua lasten pahoinpitelyvideota ei tulisi jakaa eteenpäin, sillä sen jakaminen voi olla rikos.
Poliisi tutkii Imatralla Vuoksenniskan koululla eilen iltapäivällä tapahtunutta välikohtausta, jonka yhteydessä pahoinpideltiin alle 15-vuotias lapsi niin, että tämä vietiin sairaalaan. Tekijöiksi epäillään kolmea niin ikään alle 15-vuotiasta.
Välikohtauksesta on kuvattu video, joka on levinnyt laajalle netissä.
Osalliset nuoria poikia
MTV Uutisten tietojen mukaan sosiaalisessa mediassa on liikkunut useampia videonpätkiä. Videoilla näkyy tappelua, jonka osapuolina on nuoria poikia.
Välikohtaus päättyy tilanteeseen, jossa yksi pojista kaatuu maahan ja kaksi muuta potkii tätä useamman kerran päähän ja ylävartaloon.
Videoiden perusteella tilanteessa on kuvaajan tai kuvaajien lisäksi muita sivullisia, jotka ovat seuranneet välikohtausta vierestä.
Poliisi kertoi aiemmin, että potkimisen uhriksi joutunut lapsi ei saanut tilanteessa vakavampia vammoja.
Lue myös: "Niin pisti vihaksi eilisen tapahtumat" – Alaikäisen raju pahoinpitely koulun pihalla kuohuttaa imatralaisia
Videon jakaja saattaa syyllistyä rikokseen
Poliisi vetoaa videota levittäviin vastikään julkaisemassaan tiedotteessa ja toivoo, ettei videota jaettaisi.
– Poliisi ei suosittele videoiden jakamista edelleen, koska tällöin videota jakava henkilö saattaa itse syyllistyä esimerkiksi yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämiseen, tiedotteessa sanotaan.
Poliisi myös toivoo, että keskustelu asian tiimoilta pysyisi asiallisena kaikesta huolimatta.
