Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin lähestyvä kuolema näkyy ihmisessä

Colourbox.com
Julkaistu 28.01.2014 06:30
Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Kuolevan ihmisen ajatuksissa pelko on usein päällimmäisenä. Elämän parhaat muistot liittyvät läheisiin ihmisiin.

– Surullisinta ja hankalinta on valmistautuminen elämästä luopumiseen. Tulee monenlaisia pelkoja: onko kuolema vaikea, liittyykö siihen kipuja, tukehtuuko? Jääkö täysin toisten avun varaan? Lisäksi joutuu pohtimaan, miten ihmiset, joiden kanssa on viettänyt elämänsä, pärjäävät oman poismenon jälkeen.

Näin kuvailee Terhokodin johtaja, ylilääkäri Juha Hänninen muutoksia, joita ihmisessä tapahtuu, kun tämä tietää kuolevansa.

– Loppua kohti myös ihmisen sosiaalinen piiri supistuu. Kuoleva ei välttämättä halua olla tekemisissä juuri muiden kuin aivan läheisimpien kanssa ja kieltäytyy jäähyväisiä jättävien tuttavien vierailuista. Se on ihan tavallista, eikä siitä kannata loukkaantua.

Niin sanotusta normaaliudesta kiinni pitäminen on silti tärkeää kuolemankin lähestyessä.

– On vaikeaa, jos ihminen joutuu ikään kuin pelkästään tekemään kuolemaa niin, että koko muu elämä muuttuu jo, kun saa tietää kuolevansa. Saattohoidossa potilaita rohkaistaan tekemään ihan tavallisia asioita yhdessä perheen kanssa. Fyysisen kunnon kannalta on tärkeää pitää kiinni myös hygieniasta, syömisestä ja nukkumisesta.

Saattohoitopotilas viipyy osastolla keskimäärin pari viikkoa.

– Keskiarvo kuitenkin vääristää. Käytännössä osa on pari kuukautta, osa muutaman päivän. Potilaita on myös kotihoidossa, ja heidän kohdallaan saattohoito kestää pidempään – kuukausista jopa vuosiin.

Tarkkaa kuolemanhetkeä ei pystytä ennustamaan.

– Kun aikaa on jäljellä enää päivä tai tunteja, tiettyjä ilmiöitä kyllä tapahtuu. Tajunnantaso ja yhteydenpito alkavat heiketä, hengittäminen muuttuu katkonaiseksi, ihon väri kalpenee tai harmaantuu, nieleminen loppuu, turvotus voi lisääntyä… Joku tosin saattaa elää pari viikkoa senkin jälkeen, kun näyttää, että nyt hän kuolee.

– Lopussa saattohoitopotilaat muistelevat elämän parhaiden asioiden liittyneen usein jotenkin ihmissuhteisiin ja läheisiin. Niistä tulee hyvän olon tunne. Toisaalta ne voivat aiheuttaa myös pahan olon tunteen, jos asiat ovat menneet huonosti esimerkiksi omien lasten tai vanhempien kanssa. Työhön liittyvistä saavutuksista harvempi enää iloitsee kuoleman lähestyessä.

Katso myös Hännisen haastattelu Studio55.fi-ohjelmassa:

24:47Millaista on hyvä saattohoito?

Kuva: Colourbox.com

Lue myös: Kuinka kohdata sureva ihminen? Lue vinkit sanoihin ja tekoihin

Lisää aiheesta:

Miksi kuoleva virkoaa yllättäen juuri ennen menehtymistään? "Ajattelin, että isä on lähtenyt toipumaan" "Ajattelin, että isä on lähtenyt toipumaan" – miksi kuoleva virkoaa äkillisesti juuri ennen menehtymistään?Saattohoitokodin johtaja kertoo ihmisten viimeisistä jouluista: "Vuoteiden äärellä käydään aika isoja keskusteluja"Koskaan ei voi tietää, montako joulukalenterin luukkua ehtii avata: Tällainen on ihmisen viimeinen joulu saattohoitokodissaTällaista on arki hoitokodissa, jossa yhden viikonlopun aikana hyvästeltiin kahdeksan ihmistä ikiuneen: "Kun potilas on kuollut, kiire lakkaa"Saattohoitokodin johtaja Riikka Koivisto tietää jo, miten itse haluaisi kuolla: "Mieleen ovat työssäni pysyvästi piirtyneet lukuisat halaukset, vastasyntynyt kuolevan potilaan sylissä"
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa