Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Myös Stubb saanut taakseen joukon entisiä suurlähettiläitä

2:03Haavisto ja Stubb: Reservistä eroamista ei syytä kieltääHaavisto ja Stubb: Reservistä eroamista ei syytä kieltää
Julkaistu 04.02.2024 18:45

MTV UUTISET – STT

Kokoomuksen presidenttiehdokas Alexander Stubb on saanut taakseen joukon entisiä Suomen suurlähettiläitä.

Stubbin Instagram-tilillä julkaistujen tuki-ilmoitusten perusteella ainakin kymmenen entistä suurlähettilästä tukee häntä presidentiksi.

Lue myös: Yli 1,4 miljoonaa antanut äänensä presidentinvaalien toisella kierroksella – MTV seuraa

Joukossa on muun muassa Suomen entinen Venäjän-suurlähettiläs Hannu Himanen, entinen Lontoon ja Berliinin suurlähettiläs Päivi Luostarinen sekä entinen EU-suurlähettiläs Jan Store.

Myös Stubbin vastaehdokas toisella kierroksella, valitsijayhdistyksen ja vihreiden tukema Pekka Haavisto, on saanut tukijoikseen entisiä suurlähettiläitä. Haavistoa on aiemmin ilmoittanut tukevansa 18 entistä suurlähettilästä.

Presidentinvaalien toisen kierroksen varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina 11. helmikuuta. Ennakkoäänestys on käynnissä tiistaihin 6. helmikuuta saakka.

Lisää aiheesta:

HS: Yhdysvaltain Suomen-suurlähettiläs lähtee etuajassa, liittyy Harrisin kampanjaanHaaviston vaalikassa kasvoi lähes 1,9 miljoonaan – silti vähemmän kuin StubbillaHaaviston tukijoukkoihin Sixten Korkman ja Erkki Liikanen – Stubb sai apua kampanjaan Viron ex-presidentiltäSari Essayah teki valintansa, kumpaa hän tukee presidenttikisassaJussi Halla-aho tiedottaa "ajankohtaisista kysymyksistä" perjantainaHS: Maaliskuussa perustettu yhdistys tarkoitettu Olli Rehnin tukiyhdistykseksi presidentinvaaleihin
PresidentinvaalitAlexander StubbPekka HaavistoPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Presidentinvaalit
  • 17.1.19:59
    Kultainen Venla

    MTV:n vaalituotannolle Kultainen Venla! Tällainen palkittu kokonaisuus oli

  • 02.10.202412:51
    Alexander Stubb

    Tarkastusvirasto haluaa presidenttiehdokkaiden vaalituelle ylärajan – näitä asioita vaalirahailmoituksista selvisi

  • 28.06.202407:24
    Melania Trump

    Asiantuntijoiden raju väite: Melania Trumpin paluu Valkoiseen taloon epätodennäköistä

  • 26.06.202406:38
    Donald Trump

    Demokraatit huolissaan Bidenin johtoaseman kapenemisesta mustien keskuudessa – "Äänestän ennemmin rikollista kuin aasia"

  • 03.06.202406:52
    Iran

    Ex-presidentti yrittää paluuta Iranissa