Unkarin F1 kilpailu ajettiin alussa kiusanneen sateen takia poikkeuksellisen vaikeissa olosuhteissa ja kilpailun tapahtumat johtivat poikkeukselliseen lopputulokseen. Voiton otti, ensimmäistä kertaa F1-urallaan, Hondan Jenson Button ja hänen 112 kilpailua kestänyt ”kuiva kausi” päättyi vihdoinkin. Toisena miehenä korokkeelle nousi McLarenin Pedro de la Rosa ja kolmantena BMW Sauberin Nick Heidfeld.
Suurin ennakkosuosikki, paalupaikalta kilpailuun startannut McLarenin Kimi Räikkönen keskeytti 25 ajetun kierroksen jälkeen osuttuaan kierroksella jääneen Toro Rosson Vitantonio Liuzzin auton perään radan viidennen mutkan jälkeen.
Kun Räikkösen lisäksi Renaultin Fernando Alonso ja Ferrarin Michael Schumacherkin joutuivat keskeyttämään, molempien autojen tekniikan petettyä, taistelu kauden maailmanmestaruudesta säilyi pistetilanteen suhteen ennallaan. Alonso johtaa Schumacheria edelleen 11 pisteellä.
Siinä vaiheessa, kun Alonson kilpailu päättyi (51 ajetun kierroksen jälkeen), näytti siltä, että Schumacher onnistuu kaventamaan piste-eroa, mutta kolme kierrosta ennen ruutulipun heilumista, hänkin oli pakotettu keskeyttämään. Schumin keskeytys ja auton vioittuminen johtui lievästä kolarista BMW Sauberin Nick Heidfeldin kanssa. Sitä ennen Schumi taisteli sijoista neljä-viisi.
F1-sarjassa on nyt kolmen viikon kilpailu- ja testitauko. Renaultin vahva esiintyminen Unkarissa kuitenkin osoitti, että talli ei ole vielä menettänyt mahdollisuuksiaan kummassakaan MM-sarjassa, vaikka parin edellisen kisan perusteella tilanne näytti kovin huolestuttavalta. Valmistajien sarjassa Renault johtaa Ferraria yhdeksällä pisteellä.
Teksti: Erkki Mustakari 6.8.2006
(MTV3)