Yhdysvalloissa ensimmäinen presidentinvaaliväittely Donald Trumpin ja Joe Bidenin välillä on suistanut demokraattisen puolueen epätoivon partaalle.
90-minuuttisen väittelyn aikana Biden takelteli ja reagoi hitaasti, mikä on jopa käynnistänyt keskustelun Bidenin vaihtamisesta toiseen ehdokkaaseen. Trump puolestaan keskittyi tuttuihin valheisiin ja vastaehdokkaansa mustamaalaamiseen.
MTV Uutisten Yhdysvaltain kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoo, että osa demokraateista oli viime yönä paniikissa ja nyt moni on herännyt epätoivoon ja synkkyyteen.
– Republikaanit puolestaan juhlivat. Koska he tiesivät kuten moni muu, että Joe Bidenilla oli yksi päätehtävä. Joka oli, että hän pystyisi vakuuttamaan amerikkalaiset siitä, ettei hän ole liian vanha jatkokaudelle. Eikä hän monen mielestä tähän pystynyt.
Karppinen toteaa, että yleensä ensimmäisen väittelyn voittaja nostaa kannatustaan 3-4 prosenttiyksikköä.
– Joten kyllä tämä Trumpille hyvä tilanne on.
Bidenin mukaan hän aikoo osallistua seuraavaan, syyskuussa järjestettävään vaaliväittelyyn.
Lue myös: Kampanjatiimi: Biden ei aio luopua presidenttikisasta
– On aivan selvää, että jos hänen esiintymistään seurattiin kriittisyydellä ennen, niin nyt varmasti seurataan erityisellä kriittisyydellä.
