Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutisten tiedot: Poliisi on aloittanut Ison Omenan kuolemantapauksesta epäiltyjen vartijoiden kuulustelut

2:30MTV:n tieto: Poliisi on kuullut ainakin osaa vartijoista – nainen kuoli kauppakeskuksessa voimankäyttötilanteessaMTV:n tieto: Poliisi on kuullut ainakin osaa vartijoista – nainen kuoli kauppakeskuksessa voimankäyttötilanteessa.Lehtikuva
Julkaistu 08.01.2023 16:40
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Poliisi on jatkanut espoolaisessa kauppakeskus Isossa Omenassa tapahtuneen kuolemantapauksen tutkintaa. MTV Uutisten tietojen mukaan epäiltyjä on kuultu.

Vartijoiden kiinniottama naishenkilö menehtyi eilen Isossa Omenassa kiinniottotilanteessa. Ison Omenan tapahtumiin liittyvää poliisitutkintaa on tehty tiivisti sunnuntain aikana.

– Operatiivista tutkintaa on tehty koko päivä, rikoskomisario Nina Kangas Länsi-Uudenmaan poliisilaitokselta sanoo.

Lue myös: Voimankäyttö Isossa Omenassa eskaloitui hetkessä – nainen kuoli vartijoiden käsiin: "Hän huusi apua, että päästäkää irti"

Epiltyjä vartijoita kuulusteltu

MTV Uutisten tietojen mukaan ainakin joitakin epäiltyinä olevia vartijoita on kuulusteltu tänään.

Yleisjohtajana viikonlopun toiminut Kangas ei kommentoi asiaa eikä muitakaan tutkinnan yksityiskohtia, kuten epäiltyjen tarkkaa määrää tässä vaiheessa. 

Paikalla Ison Omenan kiinniottotilanteessa lauantai-iltana oli useita henkilöitä ja heidän asemaansa selvitetään tutkinnassa.

Poliisi tutkii tapausta kuolemantuottamuksena. Rikosnimike saattaa kuitenkin tutkinnan aikana vielä muuttua.

8:44Turvallisuusalan henkilöstön voimankäyttö taas otsikoissa: Miksi voimaa käytetään liikaa?

Turvallisuusalan henkilöstön voimankäyttö on taas otsikoissa kauppakeskus Ison Omenan voimankäytön takia. Miksi voimaa käytetään liikaa? Haastattelussa Turvallisuusalan ammattiliiton tiedottaja Sami Kymäläinen.

Lue myös: Poliisi epäilee vartijoita kuolemantuottamuksesta Isossa Omenassa – pyytää silminnäkijähavaintoja ja videoita tapahtumasta

Vartijat kävivät kiinni kauppakeskuksessa riehuneeseen henkilöön Espoossa: "Hän huusi selkeästi, ettei saa happea" – kuoli elvytyksestä huolimatta

Lisää aiheesta:

Poliisi epäilee nyt kuutta vartijaa kuolemantuottamuksesta: 35-vuotias nainen kuoli kiinniottotilanteessa Isossa OmenassaIson Omenan kuolemantapaus: Poliisin kiikarissa uusi tärkeä henkilöPoliisi on kuulustellut Isossa Omenassa vartijat naisen luokse kutsunutta miestä – myös useita silminnäkijöiden videoita tutkittu Poliisi Ison Omenan kuolemantapauksesta: Voimankäyttö näytti "kohtuullisen asianmukaiselta" – nyt arvioidaan, olivatko vartijat huolimattomiaLisätietoa Ison Omenan kuolemantapauksesta: Neljää epäiltyä vartijaa ei vangita – vartijat hälytti toinen asiakas, menehtynyt nainen ei asioinut missään kaupassa Turva-alalla paljastuneet väkivaltatapaukset ovat marginaali-ilmiö, sanoo ammattiliitto: "Vain murto-osa"
Ison Omenan kuolemantapausKuolemantapauksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Ison Omenan kuolemantapaus
  • 12.06.202415:25
    Tuomiot

    Oikeus: 35-vuotiaan naisen kuolema kauppakeskus Isossa Omenassa ei johtunut voimankäytöstä

  • 30.04.202411:54
    Kuolemantapaukset

    "Minusta tämä on vaanimista" – tällaisia olivat Isossa Omenassa kuolleen naisen ja vartijat kutsuneen miehen kohtaamiset

  • 29.04.202409:38
    Kuolemantapaukset

    Vartija ja järjestyksenvalvojat syytteessä Ison Omenan kuolemasta – uhri kuoli sydänpysähdykseen

  • 22.09.202309:14
    Espoo

    35-vuotias nainen kuoli Isossa Omenassa: Syytteet nostettu voimakeinoja käyttäneille kuudelle vartijalle

  • 10.07.202315:50
    Espoo

    Poliisi epäilee nyt kuutta vartijaa kuolemantuottamuksesta: 35-vuotias nainen kuoli kiinniottotilanteessa Isossa Omenassa