MTV Uutisten selvityksen mukaan kolmessakymmenessä leviämisvaiheen kunnassa ei ole ollut kahteen viikkoon yhtäkään tartuntaa. Silti niissä ovat voimassa tiukimmat mahdolliset kokoontumis- ja ravintolarajoitukset.
Osa nollatartuntakunnista on sitä mieltä, että ne tulisi vapauttaa koko sairaanhoitopiiriä koskevista tiukoista rajoituksista.
Kesän suositut matkailukunnat vaativat yhteen ääneen alueiden ravintolarajoitusten katsomista kunnittain.
– Alueet ovat hyvin erilaisia. Jos Porvoossa on erinomainen tilanne tällä hetkellä tai kohtuullisen rauhallinen ainakin, niin kyllä sen pitää mahdollistaa myös erilaiset toimenpiteet kuin koko maakuntaa koskeva, toteaa kaupunginjohtaja Jukka-Pekka Ujula Porvoosta.
Hangossa on jo peruttu useita tapahtumia tiukkojen rajoitusten vuoksi jo pidemmällekin kesään.
Tiedottaja Nina Näsäsen mukaan yrittäjille ja ravintolayrittäjillekin erittäin tärkeätä, että tilanne saataisiin normalisoitua tai laajennettua aukioloaikoja.




