Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutiset Afganistanissa: Kurjaan kuntoon ajautunut kylä toivottaa talebanin tervetulleeksi

2:00Ihmiset toivovat Talebanilta parannusta surkeisiin elinoloihinsaIhmiset toivovat Talebanilta parannusta surkeisiin elinoloihinsa Afganistanissa.
Julkaistu 31.10.2021 22:25
Toimittajan kuva

Niko Nurminen

niko.nurminen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Ilmastonmuutoksen vaikutukset näkyvät karulla tavalla myös Afganistanissa. Maaseutualueilla tuki Taleban-hallinnolle on laajaa. Ihmiset toivovat Talebanilta parannusta surkeisiin elinoloihinsa, joita on pahentanut mm. kuivuus.

Tomaateille ei riitä kasteluvettä ja viljelykset kuivuvat käsiin. Pahin kuivuuskausi kolmeenkymmeneen vuoteen heikentää entisestään Afganistanin ruokapulaa.

Logarin provinssissa 120 kilometriä Kabulista etelään kärvistellään viimeisillä säästöillä. Vähästäkin sadosta saatavat hinnat ovat markkinoilla puolittuneet.

Lozia-niminen kylä on tyypillinen paikka afganistanilaisella maaseudulla. Se on sodan runtelema, hyvin kuiva, rutiköyhä ja hyvin vaikeakulkuinen.

– Aiemmin kastelimme peltoja kolmen päivän välein, nyt vain joka kymmenes päivä. Vettä vaan ei ole. Näissä kylämme taloissa ei riitä edes juomavettä, kertoo kylässä asuva Ezatullah MTV Uutisille.

Talebanin, kaatuneen hallituksen ja Yhdysvaltain joukkojen taistelujen jäljiltä kylä on kurjassa kunnossa. Moskeija, kylän entinen ylpeydenaihe on maan tasalla - asukkaiden mukaan se tuhoutui lennokilla tehdyssä ohjusiskussa menneenä kesänä.

Lue myös: Erikoissairaanhoitaja Tarja Tuovinen on nähnyt Afganistanin raakuudet silmästä silmään – millaista on johtaa sairaalaa Kabulissa yhteistyökumppanina Taleban?

Talebaniin ja sen kykyyn nostaa elintasoa on ladattu alueella isoja odotuksia. Kyläläisille lähes mikä tahansa muutos on muutos parempaan.

 – Olen iloinen Talebanin valtaantulosta. Toivotan heidät tervetulleeksi, sanoo kyläläinen Haji Jabar.

Lisää aiheesta:

MTV Afganistanissa: Taleban kieltää parran leikkaamisen – kiristyvä linjaus ahdistaa paikallisia: "He haluavat pakottaa kaikki muottiin" MTV Afganistanissa: Entisen hallinnon työntekijät myyvät toreilla jääkaappejaan, mutta Taleban ei tunnusta paikallisten köyhyyttäMTV Pakistanissa: Voiko Afganistaniin muodostua jotain muuta kuin hirmuhallinto? "Syrjäseuduilla tappamiset ja ruoskimiset ovat jo alkaneet"Tavararekat jonottavat tyhjinä Afganistanin rajalla, maassa on jo pulaa ruoasta ja lääkkeistä – MTV paikalla: "Yrittäjät pelkäävät"Maailma odottaa Talebanin seuraavia askeleita – millainen hallitus Afganistaniin pystytetään?Konkaritoimittaja uskoo kansan kääntyvän Talebania vastaan, jos kaaos jatkuu – "Nälkäiset ihmiset ovat vihaisia"
AfganistanTalebanIlmastonmuutosUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 5.9.15:40
    Maanjäristykset

    Maa järissyt jälleen Afganistanissa

  • 4.9.14:29
    Maanjäristykset

    Afganistanin maanjäristysten uhrimäärä kasvoi yli 2 200:aan

  • 2.9.13:24
    Maanjäristykset

    YK pelkää: Afganistanin maanjäristyksen uhrimäärä voi moninkertaistua – jo nyt yli 1400 kuollutta

  • 20.8.06:25
    Onnettomuudet

    Kymmeniä kuollut bussin ja rekan törmäyksessä Afganistanissa

  • 3.7.23:38
    Venäjä

    Venäjä tunnusti virallisesti Afganistanin Taleban-hallinnon