Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Tukholmassa: Rikollisjengien väkivalta on raaistunut – "Ennen ammuttiin varoitukseksi ja peloitellakseen, nyt ammutaan tappaakseen"

4:00MTV Tukholmassa: Rikollisjengien väkivalta on raaistunut
Julkaistu 21.02.2018 07:45
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Rikollisten väliset yhteenotot, ampumiset ja joukkoraiskaukset ovat lisääntyneet Ruotsissa lyhyen ajan sisällä. Enimmäkseen rikokset ovat jengien välisiä ja ne tapahtuvat lähiöissä.

Poliisin mukaan jengiväkivalta on myös raaistunut.

– Ennen jengiläiset ampuivat toisiaan pelotellakseen ja varoitukseksi esimerkiksi jalkoihin. Nykyään suuntaus on ollut, että ammutaan tappaakseen, esimerkiksi päähän, poliisitarkastaja Simon Holgersson Tukholman poliisin pohjoiselta alueelta kertoo.

Rinkeby tori2Rinkebyn tori on lähiön keskusta.Mediahub

Pahamaineisissa lähiöissä Tukholman Rinkebyssä ja Malmön Rosengårdissa huumekauppa ja huumeisiin liittyvä rikollisuus työllistävät poliisia eniten. Lisäksi jengiväkivalta, ryöstöt, liikennerikokset ja ammuskelut ovat ongelmia näissä lähiöissä.

– Useimmat rikolliset meidän alueella ovat nuoria miehiä, iältään 15-25-vuotiaita. Useimmiten heillä ei ole mitään työtä tai toimeentuloa, Holgersson kertoo.

Rinkeby tori

Hän on työskennellyt yhdeksän vuotta Tukholman pahimmissa lähiöissä. Hän tykkää työstään eikä pelkää turvallisuutensa puolesta.

– Poliisin työympäristö on itse asiassa muuttunut turvallisemmaksi viimeisen parin vuoden aikana. Ennen meitä heiteltiin kivillä ja autoja yritettiin vahingoittaa. Nyt se on rauhoittunut, Holgersson kertoo.

2:08Rikollisjengien väkivalta on raaistunut Ruotsissa

Välillä poliisit saavat hälytyksen "pahoihin osoitteisiin" lähiöissä. Silloin turvallisuudesta huolehditaan ensin ennen kuin mennään paikalle.

– On parempi odottaa muutama minuutti, kunnes tulee lisävahvistusta kuin mennä suoraan yhden partion voimin. Tilanteista selviää kyllä, kun on tarpeeksi poliiseja paikalla, hän sanoo.

Valtavan kokoisia lähiöitä

Malmön Rosengårdissa ja Tukholman Rinkebyssä on suuria kerrostaloja pienellä alueella. Molemmissa lähiöissä asuu noin 20 000 ihmistä.

Rinkeby7

Poliisin mukaan tarkkaa lukumäärää ei tiedetä, koska yhdessä pienessä asunnossa voi asua kymmenenkin henkeä, vaikka viranomaisille on ilmoitettu vain kaksi.

– Perheet ovat suuria ja lapsia voi olla paljon. Nuoret, jotka ajautuvat rikoksiin, voivat kokea, että heille ei edes ole tilaa kotona, joten he pysyttelevät kaduilla, Holgersson kertoo.

Lähestulkoon kaikki näiden lähiöiden asukkaista ovat maahanmuuttajia. Suurin osa heistä ei ole rikollisia, mutta rikolliset saavat silti suurimman huomion.

Rinkeby9

Laittomia aseita liikkuu

Viime aikoina lähiöiden rikollisjengit ovat hankkineet paljon aseita keskinäisiin välienselvittelyihinsä. Poliisi löytääkin välillä laittomia aseita esimerkiksi kätkettynä Rinkebyn torilla olevien kauppojen ja kioskien hyllyille.

Rinkeby tori4

Vielä useammin poliisi löytää kauppojen hyllyille piilotettuja huumeita.

– Huumekauppiaat käyvät piilottamassa aineita kauppoihin ja sieltä he hakevat niitä, kun ostajia tulee torille. Kauppiaat eivät uskalla puhua poliisille ja ilmiantaa tekijöitä, koska he pelkäävät, Holgersson sanoo.

Illalla pimeän tultua poliisi partioi Rinkebyn torilla suuremmalla joukolla. Tavallisena keskiviikkoiltana paikalla on peräti kolme partiota.

Kun poliisiautot kaartavat torille, aukio tyhjenee nopeasti nuorista.

– Kun he näkevät meidän tulevan, he juoksevat karkuun ja hävittävät nopeasti huumeet. Heitä ei voi epäillä mistään, kun huumeet eivät löydy heidän hallustaan, poliisi Amir Zujovic Tukholman poliisista kertoo.

Tänäkin keskiviikkoiltana poliisi löytää valmiita hasisannoksia pakattuna nuuskapurkkiin ja vahvoja reseptilääkkeitä. Nämä ovat yleisimmät huumeet, joihin Rinkebyssä törmää. Välillä haltuun saadaan myös amfetamiinia ja kokaiinia.

Huumeiden ostajia tulee Rinkebyhyn metrolla Tukholman keskustasta saakka.

Ampumisten syyt vaihtelevat

Ampumiset ovat poliisin mukaan lisääntyneet viimeisen muutaman vuoden aikana.

– Välillä on ajanjaksoja, jolloin ampumisia ei ole ollenkaan ja välillä on intensiivisempiä jaksoja, silloin kun rikollisjengit ovat sodassa toisiaan vastaan, Holgersson kertoo.

Rinkeby poliisi

Yleensä rikolliset ampuvat toisiaan ja sivulliset loukkaantuvat vain harvoin.

– Ammuskelut ja väkivalta luovat tietenkin turvattomuuden tunnetta paikallisille ja se on ymmärrettävää, Holgersson sanoo.

Ampumisten syy voi olla hyvinkin mitätön. Kyse voi olla jengien välisistä riidoista ja valtataistelusta tai sitten ihan vain tyttöystävästä.

– Näiden jengiläisten ystävyyssuhteet vaihtelevat ja he vaihtavat välillä joukosta toiseen. Kovin organisoidusta toiminnasta ei ole kyse, Holgersson kertoo.

Poliisin mukaan monella nuorella rikollisella ei ole mitään uskoa tai toivoa tulevaisuudesta.

– Useimmat heistä eivät edes ajattele olevansa elossa kymmenen vuoden päästä. Eivätkä kaikki olekaan. Osa kuolee, osa päätyy vankilaan. Vain hyvin pieni osa pystyy lopettamaan rikokset, Holgersson kertoo.

– He eivät yleensä lähde täältä mihinkään, vaan he elävät täällä omassa kuplassaan.

2:07Ampumiset ovat poliisin suurin ongelma Malmössä tällä hetkellä

Lisää aiheesta:

MTV Malmössä: Ammuskelut kuriin amerikkalaisopein? Poliisilta selvä viesti kaupungin pahimmille rikollisille – "Lopettakaa ampuminen tai koko jenginne kärsii"MTV Ruotsissa: Yhä nuoremmat syyllistyvät vakaviin väkivaltarikoksiin, alaikäiset myös uhreina useammin – "16-vuotiaat sanovat haluavansa tappaa jonkun nyt, kun ei vielä tule elinkautista"MTV Uppsalassa: 6 rikollisjengiä ja 160 kovan luokan ammattirikollista piinaa kaupunkia – "Pelkään liikkua enkä halua lasteni kasvavan tällaisessa paikassa"MTV Malmössä: Rikollisjengien keskinäiset suhteet näkyvät rikosten määrässä: "Yksi ampuminen johtaa helposti seuraavaan"MTV Malmössä: 200 rikollista aiheuttaa turvattomuutta, joukkoraiskaukset pelottavat nuoria naisia – "En uskalla mennä iltaisin kotiin yksin"
Ulkomaat
Rinkebyssä on palveluja, kuten kirjasto, terveyskeskus ja kauppoja.Mediahub

Rinkebyssä on valtavan kokoisia kerrostaloja.
Mediahub

Rinkebyn lähiössä asuu noin 20 000 asukasta.
Mediahub

Huumeita tullaan ostamaan Tukholman keskustasta metrolla.Mediahub

Poliisit käyvät Rinkebyn torilla useasti päivässä.Mediahub

Aseellinen väkivalta kasvanut Ruotsin lähiöissä – "Jengirikollisuuden tilanne on vakava"

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 09:32
    Energia

    Tekoäly tuo pian tähtien voiman käyttöömme, Yhdysvaltain energiaministeri uskoo

  • 09:27
    Australia

    Australia käyttää miljardeja maan tulevien sukellusveneiden telakoihin

  • 07:50
    Charlie Kirk

    Puolustusministeriltä varoitus Charlie Kirkin murhasta iloitseville

  • 06:43
    Mielenosoitus

    Lähes 30 poliisia loukkaantui äärioikeiston suurmielenosoituksessa Lontoossa: Elon Musk oli äänessä

  • 06:14
    Ukrainan sota

    Romania syyttää Venäjää holtittomuudesta