Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
7:10Vinkkimiehet palaavat rikospaikalle
Julkaistu 09.01.2019 09:46
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Tänään alkava Rikospaikka-ohjelman viides kausi pui jälleen suomalaisen rikollisuuden ajankohtaisia ilmiöitä. MTV Uutisten rikostoimittajat Pekka Lehtinen ja Jarkko Sipilä kertovat, että keväästä on tulossa vilkas – valitettavasti.

Lehtinen kertoo, että hänen vaikutelmansa mukaan väkivaltarikokset ovat entistä raaempia ja niissä on piirteitä, jollaisia Suomessa ei ole ennen nähty. Hän nostaa esille taannoisen Kotkan henkirikoksen ja Arabianrannan murhan.

– Tämä e ole Suomikaan enää mikään lintukoto, mitä tahansa täällä voi tapahtua, hän sanoo.

Sipilä muistuttaa kuitenkin, että samalla hänen uransa aikana henkirikosten määrä on puolittunut ja kokonaisuudessaan rikollisuus vähenee.

Joissain rikostyypeissä, kuten petoksissa ja raiskauksissa luvut ovat kuitenkin nousussa. Myös näitä muutoksia Rikospaikka-ohjelma seuraa.

Ratkaisemattoman rikoksen mysteeri koukuttaa

Ohjelmassa tullaan alkavalla kaudella kuulemaan niin virkavaltaa, rikosten uhreja ja omaisia kuin alamaailman toimijoitakin.

Toimittajat kertovat, että kun rikollinen suostuu puhumaan kameralle, usein ollaan valmiita kertomaan paljon. Näin on heidän mukaansa luvassa myös keskiviikon jaksossa.

Rikosuutiset kiinnostavat ihmisiä, ja Rikospaikka-ohjelmaakin katsotaan ahkerasti. Sipilä uskoo, että mielenkiinnon ytimessä on ihmisten halu tietää, mitä ympäristössä tapahtuu.

Lehtinen näkee myös taustalla myös ihmisten kiinnostuksen mysteereihin, joka pyörii erityisesti selvittämättömien henkirikosten ympärillä.

– Halutaan olla itse se poliisi, joka ratkaisee sen rikoksen.

Videolla katsotaan esimakua tulevasta Rikospaikka-jaksosta. Vieraana on pitkän linjan arvokuljetusryöstäjä, joka on päättänyt uransa päätteeksi kertoa tarinansa.

MTV:n Rikospaikan toimittajat: Väkivaltarikoksissa piirteitä, joita Suomessa ei ole ennen nähty – ”Suomi ei ole enää mikään lintukoto, mitä tahansa täällä voi tapahtua"

Lisää aiheesta:

Julma väkivalta, ulkomaalaiset, nuoret: Kokeneet rikostoimittajat kertovat, kuinka rikollisuus ja heidän työnsä on mullistunutPirkkalan koulupuukotus sai uutispäällikön ärähtämään: "Kyllähän se on meidänkin vastuullamme mediassa"Uusi poliisiylijohtaja MTV:lle: Väkivaltarikollisuuden kuva Suomessa on murroksessaPelottava, kostonhimoinen ja erittäin vaarallinen – sarjahukuttaja Pekka Seppäsen tapaus on Suomen rikoshistorian erikoisimpia: mikä sai ihmiset lähtemään surman suuhun? MTV:n rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä: Rikollisuus vähenee, mutta väkivalta kovenee – "90-luvulla alkoi iso muutos"Sipilä ja Lehtinen tuovat Vinkkimiehet televisioon: MTV:n uutuusohjelma "Rikospaikka" vie katsojan kulissien taa
RikospaikkaHenkirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • ti23:05
    Poliisi

    Yle: Poliisi epäilee rikoksia Oulun Bike’s Patrullen -yhdistyksessä – epäilty tuttu MTV:n dokumentista

  • 14.12.06:02
    Poliisi

    Espoon panttivankikaappaus 1998 laukesi poliisin kylmähermoiseen päätökseen

  • 12.12.05:35
    Väkivaltarikokset

    Nuori ukrainalaisnainen yritti murhata miehen kesken seksin Kauniaisissa – verivana autolta johdatti poliisit tekopaikalle

  • 11.12.06:20
    Liikennerikokset

    72-vuotias taksikuski jyräsi jalankulkijan Turussa – videolle tallentui törkeä temppu teon jälkeen

  • 10.12.05:48
    Henkirikokset

    Jopa asiantuntijat ihmettelevät, miksei Savonlinnan epäiltyä perhesurmaa tutkita murhina